کد خبر: ۴۰۵۴۵
|
۲۴ فروردين ۱۴۰۳ | ۱۴:۳۰

تراشه‌های M4 اپل با تمرکز بر قابلیت‌های هوش مصنوعی در سال 2024 عرضه می‌شوند

بر اساس گزارش‌ها این خانواده شامل سه تراشه مختلف بوده و در مدل‌های مختلف کامپیوترهای مک به‌کارگیری خواهند شد.

به گزارش «نبض فناوری»در حال حاضر شرکت‌ اپل به‌صورت جدی روی توسعه تراشه‌های بومی نسل آینده خود موسوم به سری M4 کار می‌کند. بر اساس پیش‌بینی‌ها این خانواده شامل سه مدل اساسی خواهد بود. همچنین غول کوپرتینویی قصد دارد تا برای کامپیوترهای مک آینده خود نیز از تراشه M4 بهره‌برداری نماید. در واقع اپل به‌دنبال بازسازی کل خانواده مک با استفاده از تراشه‌های سری M4 خود است.

بر اساس گزارش جدیدی که امروز توسط خبرگزاری بلومبرگ منتشر شده است؛ تراشه‌های M4 با تمرکز بر مقوله هوش مصنوعی طراحی خواهند شد. این خبر توسط یک منبع بسیار مطمئن یعنی مارک گورمن مخابره شده است.

فروش کامپیوترهای مک در سال مالی گذشته که در ماه سپتامبر 2023 به پایان رسید؛ 27 درصد کاهش یافت. این پدیده در حالی روی داد که فروش کامپیوترهای اپلی در سال 2022 به نقطه اوج خود رسیده بود. حتی فصل تعطیلات سال گذشته نیز به افزایش فروش دستگاه‌های مک کمکی نکرد و فروش آنها تقریبا ثابت باقی ماند.

کامپیوترهای مک مجهز به تراشه M3 در اکتبر سال گذشته میلادی عرضه شدند و قرار بود که به افزایش فروش خانواده مک کمک کنند. اما این سناریو نهایتا عملیاتی نشد؛ چرا که تراشه M3 در مقایسه با M2 فاقد پیشرفت‌های عملکردی چشمگیری بود.

گزارش جدید خاطرنشان می‌کند که تراشه‌های سری M4 بخشی از تلاش‌های گسترده اپل برای پیاده‌سازی قابلیت‌های مرتبط با هوش مصنوعی در کلیه محصولات خود به‌شمار می‌روند. نخستین کامپیوترهای مک مجهز به تراشه M4 در اواخر سال 2024 روانه بازار شده و سایر مدل‌ها نیز در اوایل سال 2025 در دسترس خریداران قرار خواهند گرفت.

همچنین تا پایان سال 2024 احتمالا شاهد معرفی مدل‌های جدید آیمک، مک‌بوک پرو 14 اینچی رده پایین،  مدل‌های رده بالا مک‌بوک پرو 14 و 16 اینچی و مک مینی خواهیم بود. این موضوع بدان معناست که سری آیمک و مک‌بوک پرو حدودا یک سال پس از آپدیت‌های تدریجی پیشین به‌روزرسانی خواهند شد. بدین‌ترتیب چرخه به‌روزرسانی این دستگاه‌ها مشابه با گوشی‌های هوشمند اپل شده و نگرانی‌ها در خصوص فروش دستگاه‌های مک برطرف خواهند شد.

در بهار سال 2025 اپل احتمالا از مدل‌های 13 و 15 اینچی مک‌بوک ایر با تراشه M4 رونمایی خواهد کرد. مدل جدید مک استودیو در اواسط سال آینده میلادی معرفی شده و مک پرو نیز در اواخر سال 2025 رونمایی خواهد شد. کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل در ماه ژوئن برگزار شده و در جریان آن از نسخه جدید macOS رونمایی می‌شود. اپل در این رویداد بر نمایش قابلیت‌های پردازشی هوش مصنوعی در تراشه M4 تمرکز خواهد کرد.

ضعیف‌ترین مدل تراشه M4 در مدل پایه مک‌بوک پرو، دستگاه‌های جدید مک‌بوک ایر و ورژن رده پایین مک مینی به‌کارگیری خواهد شد. مدل میانی در ورژن‌های رده بالا مک‌بوک پرو و مدل‌های پیشرفته‌تر مک مینی مورد استفاده قرار گرفته و نهایتا پیشرفته‌ترین تراشه نیز در مک پرو به‌کار گرفته می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها پیشرفته‌ترین نسخه کامپیوترهای دسکتاپی مک از حداکثر 512 گیگابایت رم پشتیبانی خواهند کرد (در حال حاضر برترین عضو این خانواده از حافظه رم با حداکثر ظرفیت 192 گیگابایت پشتیبانی می‌کند).

منبع:آی تی رسان

ارسال نظرات
در اختتامیه جشنواره طراحی صنعتی صورت گرفت، تقدیر از ۱۲ محصول دانش‌بنیان با طراحی صنعتی برتر
وبگردی