کد خبر: ۱۴۱۹۳
|
۱۶ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۰
معرفی بزرگان فناوری اطلاعات؛
ادگار کاد، مخترع پایگاه داده رابطه ای است؛ که ایده های وی الهام بخش محصول DB2 (مربوط به شرکت IBM ) بود و زمینه را برای امپراطوری نرم افزار اوراکل فراهم کرد.

با پدر پایگاه داده رابطه ای آشنا شوید/زمینه ساز امپراتوری اوراکل کیست؟

به گزارش «نبض فناوری»، ادگار (تد) کاد ریاضیدان و دانشمند کامپیوتر متولد انگلیس در دهه 1970 هنگام کار در آزمایشگاه تحقیقاتی IBM’s San Jose با ارائه طرحی مبتنی بر تئوری مجموعه ریاضی، انقلابی در طراحی نرم افزار پایگاه داده برپا کرد.

به جای رویکرد پایگاه داده سلسله مراتبی که در آن زمان رایج بود که در آن ساختار داده ها باید در هر برنامه کاربردی تعریف می شد، پایگاه داده رابطه ای کاد با استفاده از یک زبان جستجوی جدید (SQL) به هرگونه تغییر داده ذخیره شده در جداول ارجاع داده شده دسترسی پیدا کرد.

نظریه وی سرانجام در دهه 1980 توسط IBM پذیرفته شد.مقاله اصلی کاد با عنوان « یک مدل رابطه ای از داده برای بانک های داده بزرگ به اشتراک گذاشته شده» مبنایی برای شرکت هایی از جمله Oracle ، Relational Technology و Sybase شد.

وی دو دهه را صرف پایه گذاری سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDBMS) کرد. در اواخر دهه 1980، وی شرکت های مشاوره ای خود را با نام های Codd and Date و Relational Institute تشکیل داد تا قوانین «  13 commandments» خود را ایجاد کند)مجموعه قوانینی که قرار بود محصولات رابطه ای صادقانه از آن پیروی کنند.(

تد كاد قوانینی را ایجاد كرد كه هر پایگاه داده رابطه ای بر اساس آن ساخته می شود( جزئی اساسی برای ساخت سیستم های رایانه ای)؛ تاریخ می گوید میراث وی تضمین شده است و صد سال دیگر هم سیستم های پایگاه داده همچنان بر اساس بنیاد رابطه ای کاد ساخته خواهند شد.

ارسال نظرات
در ادامه چالشهای حاکمیت سایبری؛ دعوای واتس‌اپ با دولتها بالا گرفت
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری مطرح کرد؛ نوآوری‌ در صنعت ورزش با کمک استارت اپ ها توسعه می یابد
نیازمندیها