کد خبر: ۱۹۴۸۳
|
۰۲ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۷:۱۰
با توجه به اینکه ویندوز ۱۱ به‌زودی برای عموم کاربران منتشر می‌شود و همچنین پشتیبانی از ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۲۵ به پایان می‌رسد، احتمالا برای بسیاری از کاربران این سؤال پیش آمده که اگر ویندوز ۱۱ را نصب نکنند چه اتفاقی برای سیستم آن‌ها می‌افتد. در ادامه همراه نبض فناوری، احتمالات مربوط به این تصمیم را بررسی می‌کنیم.

آیا باید ویندوز ۱۱ را نصب کنید؟

به گزارش «نبض فناوری»، اگرچه ویندوز ۱۱ پاییز امسال برای عموم کاربران ارائه می‌شود، اما مایکروسافت می‌گوید که نصب کردن آن و کنار گذاشتن ویندوز ۱۰ اجباری نخواهد بود. احتمالا مانند دیگر آپدیت‌های مهم ویندوز ۱۰، در این زمینه هم کاربران می‌توانند پیشنهاد مربوط به آپدیت را رد کنند تا به استفاده از همین سیستم‌عامل فعلی ادامه دهند.

اگر ویندوز ۱۱ را نصب نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

روی هم رفته تا ۱۴ اکتبر ۲۰۲۵ (۲۲ مهر ۱۴۰۴) هیچ مشکلی برای استفاده از ویندوز ۱۰ نخواهید داشت. مایکروسافت تا این تاریخ به پشتیبانی از ویندوز ۱۰ ادامه می‌دهد و انواع و اقسام کاربران بدون نگرانی بابت به‌روزرسانی‌های امنیتی می‌توانند از این سیستم‌عامل استفاده کنند.

بعد از این تاریخ، اجرای ویندوز ۱۰ بسیار خطرناک‌تر می‌شود. زیرا مایکروسافت دیگر انتشار آپدیت‌های امنیتی را متوقف خواهد کرد. این یعنی اگر کسی بعد از تاریخ ذکر شده بتواند حفره‌های امنیتی در این سیستم‌عامل پیدا کند، مایکروسافت دیگر برای برطرف کردن این حفره‌ها آپدیتی منتشر نمی‌کند.

آیا ویندوز ۱۰ بعد از انتشار ویندوز ۱۱ از کار می‌افتد؟

زمانی که ویندوز ۱۱ به دست عموم کاربران برسد، شما هنوز هم می‌توانید بدون هیچ مشکلی به استفاده از ویندوز ۱۰ ادامه دهید و به طور خودکار از کار نمی‌افتد. به احتمال زیاد بعد از انتشار نسخه‌ی نهایی ویندوز ۱۱، مایکروسافت به کاربران ویندوز ۱۰ این فرصت را می‌دهد که از طریق بخش آپدیت‌ها به طور رایگان این سیستم‌عامل جدید را نصب کنند.

اگر ویندوز ۱۱ را نصب نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر این درخواست آپدیت را رد کنید، احتمالا هر چند وقت یک بار یادآوری‌های مربوط به این آپدیت در ویندوز ۱۰ نمایش داده می‌شود، مگر اینکه سیستم شما از ویندوز ۱۱ پشتیبانی نکند. همان‌طور که گفتیم بعد از اتمام پشتیبانی از ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۲۵، اگرچه همچنان می‌توانید از آن استفاده کنید اما در کل سیستم شما در معرض خطر بزرگی خواهد بود.

اگر ارتقای سیستم به ویندوز ۱۱ امکان‌پذیر نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟

طی هفته‌های گذشته بسیاری از کاربران با استفاده از ابزار ارائه شده توسط مایکروسافت سازگاری سیستم خود را با ویندوز ۱۱ بررسی کرده‌اند. در این میان مطمئنا بخش قابل توجهی از کاربران متوجه شده‌اند که ویندوز ۱۱ با سیستم آن‌ها سازگار نیست. در چنین وضعیتی بهترین راهکار این است که قبل از سال ۲۰۲۵ سیستم جدیدی خریداری کنند. با این کار قادر به استفاده از جدیدترین و امن‌ترین نسخه‌ی ویندوز خواهند بود.

اگر به استفاده از ویندوز ۱۰ ادامه دهید چه اتفاقی می‌افتد؟

هر بار که نسخه‌ی جدیدی از ویندوز منتشر می‌شود، همیشه گروهی از کاربران وجود دارند که ترجیح می‌دهند به نسخه‌ی قدیمی‌تر ویندوز وفادار بمانند. حتی امروزه بخشی از کاربران هنوز از ویندوز ۷، ویندوز ۸ و حتی نسخه‌های قدیمی‌تر مانند ویندوز XP استفاده می‌کنند. اما این افراد متحمل ریسک‌های امنیتی بسیار خطرناکی می‌شوند.

اگر ویندوز ۱۱ را نصب نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

دقیقا استفاده از نسخه‌های قدیمی ویندوز چه خطراتی را به همراه دارد؟ به زبان ساده اگر از سیستم‌عاملی که پشتیبانی از آن به پایان رسیده استفاده کنید، بیش از دیگران در معرض خطر بدافزارها و آسیب‌رسانی به داده‌ها خواهید بود. همچنین می‌توانیم به باج‌افزارها و حتی نرم‌افزارهایی که می‌توانند وب‌کم سیستم را به خطر بیندازد هم اشاره کنیم.

در ضمن برخی از نرم‌افزارها هم بعد از چند سال دیگر برای ویندوز ۱۰ آپدیت ارائه نخواهند کرد و همین کار می‌تواند منجر به افزایش شمار حفره‌های امنیتی سیستم شود.

امن‌ترین راه برای ادامه‌ی استفاده از ویندوز ۱۰ چیست؟

اول از همه ادامه‌ی استفاده از ویندوز ۱۰ بعد از تاریخ ۲۲ مهر ۱۴۰۴ را توصیه نمی‌کنیم. چنین کاری ارزش ریسک‌های امنیتی را ندارد و تا آن زمان کامپیوترهای رده‌پایین (و حتی سیستم‌های دست دوم) سازگار با ویندوز ۱۱ قیمت پایینی خواهند داشت. اما از آنجایی که واقعیت موجود همواره مطابق با شرایط ایدئال نیست، در ادامه به چند نکته اشاره می‌کنیم.

اگر ویندوز ۱۱ را نصب نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

بدون شک بعد از پایان پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز ۱۰، کاربرانی که توجه بیشتری به مسائل امنیتی نشان می‌دهند بعد از سال ۲۰۲۵ با مشکلات کمتری مواجه خواهند شد. در ادامه به چند نکته می‌پردازیم که برای ایمن ماندن در اینترنت در شرایط مختلف باید انجام دهید و البته اهمیت آن‌ها بعد از سال ۲۰۲۵ برای ویندوز ۱۰ دوچندان خواهد شد؛

  • همواره مرورگر وب را آپدیت نگه دارید.
  • از آپدیت کردن برنامه‌های غافل نشوید.
  • از سایت‌های مشکوک بازدید نکنید.
  • از آنتی‌ویروس آپدیت شده در سیستم استفاده کنید.
  • از پسورد یکسان برای اکانت‌های مختلف استفاده نکنید.
  • تا حد ممکن از تأیید هویت دو مرحله‌ای بهره ببرید.
  • از اطلاعات مهم به طور مرتب بک‌آپ بگیرید.
  • پیوست‌های ایمیل‌های مشکوک را باز نکنید.
  • برای دانلود برنامه‌ها فقط از سایت‌های معتبر و قابل اعتماد استفاده کنید.

با وجود اینکه سال‌هاست چنین توصیه‌هایی مطرح می‌شوند، اما از طرف دیگر باید بگوییم که چند درصد از مردم روزی دو بار مسواک می‌زنند و بعد از هر وعده‌ی غذایی از نخ دندان استفاده می‌کنند؟ مطمئنا گروهی از افراد چنین کارهایی را انجام می‌دهند اما بخش بزرگی از آن‌ها علاقه‌ای به انجام این کارها ندارند.

بنابراین برای کاربران معمولی بهترین توصیه این است که از جدیدترین نسخه‌ی ویندوز استفاده کنند و اگر این نکات امنیتی را هم رعایت کنند با خطرات امنیتی کمتری مواجه خواهند شد.

در نهایت بهتر است از ویندوز ۱۱ استفاده کنید

زمانی که ویندوز ۱۱ منتشر شود، فارغ از اینکه دوست داشته باشیم یا نه، اهمیت ویندوز ۱۰ روزبه‌روز کمتر از گذشته خواهد شد. روی هم رفته همان‌طور که گفتیم از حالا حدود ۴ سال وقت دارید که ویندوز ۱۰ را کنار بگذارید و به بهره‌گیری از نسخه‌ی بعدی روی بیاورید و ۴ سال در دنیای تکنولوژی زمان بسیار زیادی است.

منبع/ دیجی‌کالا مگ

ارسال نظرات
نظرات بینندگان
پوریا جمالی
۲۱:۴۵ - ۰۳ مرداد ۱۴۰۰
بابا من قبلاً ویندوز ۱۱ رو نصب کردم حالم به هم خورد چی بود دوباره ویندوز ۱۰ نصب کردم حالا شما میگید ویندوز ۱۱ نصب کنم نه من حتی اگه ده تا هکر بخوان هم زمان به سیستمم حمله کنن بازم ویندوز ۱۱ نصب نمی کنم چی بود ویندوز ۱۱ اه اه اه
0
0
ابراهیم مشهدی تفرشی
۱۵:۵۶ - ۰۴ مرداد ۱۴۰۰
یه راه خیلی راحتر هم هست مثل من لینوکس نصب کنید و برای همیشه از دست ماکروسافت راحت شید
یه توضیع مناسب برای خودتون - برای تازه کارها مثل اوبونتو یا مینت - و سیستمتون - هر سیستمی که فکر کنید از داغونترین تا تاپ ترین توزیع خودشونو دارن - پیدا کنید نصب کنید
مطمئن باشید نیازی به ویندوز نخواهید داشت
0
0
گامی در مسیر رونق ارتباط صنایع با مراکز علمی و تحقیقاتی؛ راه‌اندازی ۲۲ کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار
نیازمندیها