کد خبر: ۲۳۸۹۴
|
۲۹ آذر ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۰

مصرف آب با کنتورهای هوشمند بهینه شد

کنتورهای هوشمند یکی از بهترین ابزارها در راستای مدیریت مصرف هستند که قابلیت های جدیدی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرده اند.

به گزارش «نبض فناوری» مجید محمدی مدیرعامل شرکت تعاونی دانش بنیان نانوهوشمند یوشیتا که این محصول را تولید کرده است، توضیح داد: جلوگیری از اتلاف منابع آب شیرین جز اهداف مهم امروز است. بدین منظور یکی از روش هـا، انـدازه گیـری صـحیح مقدار آب تحویلی به مشترکین است که با انتخاب و نگهداری و بهره برداری از وسایل اندازه گیری مناسب مقدور است.

ماژول‌های کنترل از راه دور طراحی شده در نانوهوشمند یوشیتا طبق مباحث امنیتی ساخته شده و به علت وقوع حوادثی همچون هک پمپ بنزین ها، کنتور‌ها از خارج کشور دیگر وارد نمی‌شود و طبق طراحی خاص در داخل کشور ساخته می‌شود.

اندازه‌گیری آب به صورت لحظه‌ای

در شبکه‌های تحت فشار و انشعابات آن برای اندازه گیری حجم آب در جریان، از ابزار و لوازم مختلفـی کـه مکانیسـم، روش اندازه گیری، فناوری ساخت و دقت کار آن‌ها با هم متفاوت است، تحت نام کلی کنتور هوشمند استفاده می‌شـود. یکی از انواع کنتور آب، کنتور‌های آب هوشمند هستند که توانایی محاسبه دبی لحظه‌ای و حجم آب را دارند.

هدف از ساخت کنتور‌های آب هوشمند ایجاد تعادل مصرف آب‌های زیرزمینی است. در صنعت کشاورزی و باغبانی به دلیل مصرف بی رویه کشاورزان از آب‌های زیرزمینی و خالی شدن آن ها، استفاده از کنتور‌های هوشمند آب در سطح کشور الزامی است. کنتور‌های آب هوشمند قابلیت نشان دادن میزان برق مصرفی را نیز دارند و در مناطقی که از این کنتور‌ها استفاده می‌شود، یک الگوی پیک مصرفی به وجود آمده است. معمولا این نوع از کنتور‌های آب کشاورزی، بر سر راه ورودی چاه‌ها قرار داده می‌شوند و نشان دهنده میزان مصرف آب کشاورزان هستند.

کنتور هوشمند یکی از بهترین راهکار‌ها برای سنجش میزان مصرف آب است. از این طریق می‌توان حجم مصرفی آب در ماه‌های پر مصرف سال و همچنین دوره‌های پر مصرف رشد نهال و گیاهان مختلف را تشخیص داد.

یک دوم قیمت نمونه خارجی

کنتور آب هوشمند مجهز به خروجی رله بوده که می‌تواند در صورت بروز خطر، دستور قطع آب، موتور دیزلی و یا قطع پمپ آب کشاورزی را صادر کند. کنتور‌های هوشمند می‌توانند هر نوع تغییر در عملکرد برنامه‌ای خود و یا دستکاری را به صورت آنلاین به مرکز کنترل خود ارسال کنند.

این مدیر حوزه دانش بنیان با اشاره به این که محصول تولید شده در داخل کشور یک دوم نمونه چینی قیمت دارد، گفت: این زمینه وجود دارد تا ماژول هوشمند شرکت نانو هوشمند یوشیتا به سایر کشور‌ها صادر شود و دو کشور نیز این محصولات را تایید کرده اند و بزودی این روند آغاز خواهد شد. تا این لحظه شرکت تعاونی دانش بنیان نانوهوشمند یوشیتا ۳۲ فرصت شغلی به صورت مستقیم ایجاد کرده است که در صورت انجام حمایت‌های لازم ظرفیت ایجاد ۱۵۰۰ فرصت شغلی به صورت مستقیم وجود دارد.

ارسال نظرات
وبگردی