کد خبر: ۲۶۲۶۲
|
۱۸ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۶

تولید چراغ‌های روشنایی دارای پوشش نانو

همیشه چراغ‌های روشنایی در فضای باز در معرض عوامل محیطی از جمله گردوغبار، باران و آلودگی قرار دارند. این مشکل با تولید چراغ‌های روشنایی دارای پوشش نانو مرتفع شد.

به گزارش« نبض فناوری» به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همیشه چراغ‌های روشنایی در فضای باز در معرض عوامل محیطی از جمله گردوغبار، باران و آلودگی قرار دارند. این پدیده‌ها، به‌خصوص در فضاهای پر گردوغبار صنعتی، می‌توانند به‌شدت بر بازدهی نوری چراغ‌ها تاثیر بگذارند و موجب کاهش شدید نور آن‌ها در مدت‌زمان کوتاه شوند. شرکت گلنور با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با بهره‌گیری از فناوری نانو موفق شد این مشکل را رفع کند.

در بیرونی‌ترین جداره نورگذر این چراغها، پوششی از جنس نانوذرات سیلیکا اعمال شده است. این موضوع موجب شده تا سطحی با ناهمواری‌های نانومتری ایجاد شود و زاویه تماس قطرات آب با سطح خارجی به نحو چشمگیری افزایش یابد و به‌اصطلاح، سطح آب‌گریز شود؛ بنابراین ذرات گردوغباری که بر روی سطح خارجی قرار می‌گیرند، به‌راحتی برطرف می‌شوند و بازدهی نور چراغ مدت‌زمان بسیار طولانی‌تری حفظ می‌شود.

این محصول چراغ روشنایی خارجی دارای پوشش حاوی نانوذرات سیلیس با خاصیت آبگریزی است که تمیزشوندگی آسان را به دنبال دارد. آبگریزی سطح به فرایندهایی اطلاق می شود که در آن سطوح زیرلایه با تلقیح ترکیبات آب گریز اصلاح می شود.

آبگریزی از جمله خصوصیات فیزیکی سطحی یک ماده است. مواد آبگریز به دلیل ناهمواری‌های سطحی میکرومتری و نانومتری خود، اجازه پخش شدن یا جذب شدن آب روی سطح را نمی‌دهند و از این رو موجب قطره‌ای شدن آب و سر خوردن آن می‌شوند.

برای دستیابی به آب‌گریزی سطحی، لازم است که یک سطح آب‌گریز با کشش سطحی بسیار پایین همراه با میکروساختارهای مناسب ایجاد شود. سیلان ها مواد شیمیایی سیلیکونی هستند که دارای یک مرکز حساس هیدرولیتیک است که می‌تواند با زیرلایه‌های معدنی مانند شیشه با تشکیل پیوندهای کوالانسی پایدار، واکنش دهند و همچنین دارای خاصیت جایگزینی آلی هستند که می توانند فعل و انفعالات فیزیکی زیرلایه را تغییر دهند.

اندازه ذرات زیرتر از 100nm، حضور ذرات سیلیس اصلاح شده با مورفولوژی شبه‌کروی و میانگین زاویه تماس شیشه بعد از اعمال محلول حاوی نانوذرات سیلیس در حدود 105 درجه از جمله خصوصیات این محصول تولیدی است که با همکاری و حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به تولید رسیده است.

ارسال نظرات
یک مقام رگولاتوری آمریکا خواستار شد حذف اپلیکیشن تیک تاک از فروشگاه اپل و گوگل
سرپرست سازمان فاوای شهرداری تهران در برنامه سلام؛ صبح به‌خیر اپلیکیشن «تهران من» امروز در دسترس شهروندان قرار می‌گیرد
وبگردی