کد خبر: ۲۹۴۷۶
|
۰۱ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۱:۳۰

آیا قیمت رمزارز هنوز به ایلان ماسک وابسته است؟

تسلا (TSLA) اعلام کرد که 75 درصد از بیت کوین (BTC) موجود در ترازنامه خود را فروخته است. به نظر می رسد این شرکت سود کمی از بیت کوین به دست آورده که برای اولین بار در اوایل سال 2021 خرید آن را اعلام کرد.

به گزارش «نبض فناوری»، خرید اولیه 1.5 میلیارد دلار بیت کوین تسلا در آن زمان خبر بزرگی بود و به افزایش بیش از 60 درصدی قیمت بیت کوین در ماه پس از اعلام کمک کرد. اما اخباری مبنی بر اینکه تسلا توکن های خود را نقد می کند، تأثیر منفی مشابهی بر قیمت بیت کوین یا، به نظر می رسد، احساسات بازار نداشته است. در واقع، بیت کوین از زمانی که تسلا فروش را فاش کرد، اندکی افزایش یافته است.

ماسک در جریان اعلام درآمدهای سه ماهه خود تاکید کرد که این فروش نباید به عنوان حکمی در مورد بیت کوین تلقی شود و در عوض بیشتر اقدامی برای آزاد کردن دلار آمریکا قبل از یک رکود اقتصادی احتمالی است.

بدیهی است که اعلام اولیه تسلا در دوره ای از هیاهو رو به رشد انجام شد، زمانی که تعداد زیادی از دلالان جدیدرمزارز احتمالاً به راحتی تحت تأثیر اقدامات یک میلیاردر بزرگ فناوری قرار گرفتند.

پس از کاهش تورم حباب بزرگ اعتباری کریپتو و کاهش قیمت بیت کوین تقریباً 60 درصد، دارندگان باقی مانده به احتمال زیاد به شدت به اصول بیت کوین متعهد هستند و کمتر نگران انتخاب های یک فرد ثروتمند هستند.

همچنین درست است که علیرغم کاهش طولانی مدت امسال، بیت کوین و کریپتو به طور کلی در مکان بسیار متفاوتی با 18 ماه پیش قرار دارند. اگرچه دو سال تبلیغات کریپتو انبوهی از کلاهبرداری‌ها را ایجاد کرد، اما توسعه، آگاهی و پذیرش را نیز به‌طور چشمگیری افزایش داده است. در حالی که هیچ تضمینی وجود ندارد، اکنون به نظر می رسد بازار حداقل به طور موقت پایین آمده است.

اما یکی دیگر از عوامل مهم تغییر در وجهه عمومی ایلان ماسک و تسلا در 18 ماه پس از خرید بزرگ بیت کوین است.

 ایلان در سال 2018، همچنان در حال انتقال از قهرمان دره سیلیکون به شخصیت جهانی بود. سهام تسلا در اوایل سال 2020 منفجر شد و تا ژانویه 2021 این افزایش، او را حداقل بر روی کاغذ به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل کرد.

در زمینه ارزهای دیجیتال، ماسک سال‌ها در مورد dogecoin (DOGE) توییت کرد اما زمانی که DOGE به طور پیش‌بینی‌شده در سال جاری سقوط کرد، با شکایت ۲۸۵ میلیون دلاری علیه او پایان یافت.

در همان زمان، کسانی که واقعاً به تجارت ماسک توجه می‌کنند ممکن است متوجه شکست مداوم تسلا در اجرای وعده خودروهای کاملا خودران و تأخیر آن در ساخت Cybertruck شده باشند، حتی در شرایطی که خودروسازان قدیمی در خودروهای برقی تلاش می‌کنند. سهام تسلا، مانند بسیاری از بازار، بخش بزرگی از سود سال 2020 خود را پس داده است.

در مجموع، ماسک ممکن است هنوز کمی در چشم سهامداران تسلا و طرفداران «فناوری سبز» بزرگ باشد. اما برای بسیاری دیگر، او چیزی نیست جز یک آواتار دلقک‌آمیز از زیاده‌روی سرمایه‌داری، غیرقابل پاسخگویی به جامعه‌ای که او را ثروتمند کرده است و نسبت به آسیب‌هایی که به آدم‌های کوچک زیر پایش وارد می‌کند بی‌تفاوت است.

فروش بیت کوین تسلا، با وجود تمام هشدارها در مورد آزاد کردن پول نقد، آنچه را که برخی از ما می‌دانستیم تأیید می‌کند: ایلان ماسک کسی نیست که باید برای راهنمایی در مورد ارز دیجیتال به دنبال او باشید.

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزها در جهان؛ رمزارز دیجیتال هدفمند در راه است
آخرین وضعیت بازار رمزارزها در جهان درآمد استخراج بیت‌کوین رکورد زد
به دلیل ایموجی های انیمیشنی؛ اپل آپدیت تلگرام را تایید نکرد
وبگردی