کد خبر: ۲۹۵۱۳
|
۰۲ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۳:۱۳

گزارشی از مجمع عادی سالیانه نماد "آسیاتک"

مجمع عادی سالیانه شرکت انتقال داده‌های آسیاتک با نماد بورسی "آسیاتک" صبح امروز با حضور ۷۶.۳ درصد از سهامداران در مرکز نواوری و شتابدهی رایمون که از زیرمجموعه‌های آسیاتک است، برگزار شد.

به گزارش «نبض فناوری»،صبح روز پنج شنبه ( 30 تیر 1401 ) مجمع عادی سالیانه آسیا تک با حضور سهامداران و اعضا هیات مدیره و نماینده قانونی سازمان بورس برگزار شد و پس از قرائت صورت مالی این شرکت توسط حسابرس و رفع هر گونه ابهامات در بندهای قانونی و پاسخ صحیح به آن ها توسط هیات مدیره، این صورت مالی به تصویب اعضا و کلیه سهامداران شرکت آسیاتک رسید و در پایان این نشست نیز مبلغ 70 ریال سود تقسیمی شرکت از محل 14 میلیارد و 800 میلیون تومان سود انباشته، به سهامداران تعلق گرفت.

به گفته اعضا هیات رئیسه مجمع این سود تقسیمی قرار است تا پایان مرداد 1401 بین سهامداران توزیع شود.

بنابراین گزارش، در ابتدای جلسه مجمع عادی سالیانه آسیاتک، محمد علی یوسفی مدیرعامل و عضو هیات مدیره آسیاتک در سخنان ابتدایی به تشریح عملکرد این شرکت در سال 1400 و به ارائه چشم انداز و طرح های توسعه آن برای سال جاری و سال های آینده پرداخت.

وی در این جلسه ضمن اشاره به ورود و عرضه سهام شرکت آسیاتک به بورس در 7 اردیبهشت سال 1401 آن را شرکت سهامی عام دانست و در زمینه محتوای فعالیت این شرکت گفت: شرکت انتقال داده های آسیاتک در اواخر سال 1382 به منظور ارائه خدمات نوین درصنعت IT تاسیس و موفق به اخذ مجوز PAP از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی جهت ارائه خدمات خطوط کابلی دیجیتالی(DSL) با اعتبار ده ساله از سال 1382 تا سال 1392 گردید که به دنبال آن از سوی سازمان تنظیم مقررات مجوزی دیگر به نام FCP جایگزین مجوزهای قبلی برای اعتباری ده ساله ای دیگر برای تداوم در ارائه خدمات نوین تا سال 1404صادر گردید.

وی ادامه داد: همچنین جهت ارائه خدمات ADSL در سایر استان ها نیز آسیاتک موفق به دریافت مجوز SP در 30 استان از سال 1387 و سپس مجوز ISDP از وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات گردید. این شرکت از سال 1392 نیز با توجه به توسعه خدمات خود در جهت ارائه خدمات میزبانی و اشتراک مکانی مراکز داده، اقدام به اخذ مجوز IDC از مرکز فضای مجازی نمود که پروانه صادره در طی سنوات تمدید شده است.

وی به گذر شرکت از فراز و نشیب های متعدد در طول سال های گذشته برای حفظ قلمرو و توسعه زیرساخت های اینترنتی اشاره کرد و گفت:  سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در راستای وظایف نظارتی خود و برای ایجاد رقابت و ارتقا سطح کیفیت خدمات اپراتورها تا سال 1396 به صورت سالانه اقدام به رتبه بندی شرکت ها می کند و بر اساس نتایج ارزیابی ها، شرکت انتقال داده های آسیاتک ازسال 1391 همواره جزو رتبه های برتر کشور بوده است و شاتل در رتبه دوم و پارس انلاین نیز در رتبه سوم این رتبه بندی سازمان تنظیم مقررات قرار دارند.

 افزایش سرمایه آسیاتک

 یوسفی درباره افزایش سرمایه و رشد و توسعه این شرکت اظهار داشت: تاریخ اولین افزایش سرمایه شرکت سال 1389 با 330 درصد از محل مطالبه سهامداران، سال 1390 نزدیک به 150 درصد از محل مطالبه سهامداران و سال 1396 با 253 درصد از مجل سود انباشته و آورده نقدی سهامداران، در سال 1397 با 100 درصد افزایش از محل سود انباشته و مطالبات سهامداران و در نهایت در سال 1400 با 233 درصد از محل مطالبه سهامداران بوده که امروز این میزان سرمایه به 200 میلیارد تومان رسیده است.

به گفته اعضای هیات مدیره در مجمع سال 1401 شرکت آسیاتک تصمیم به افزایش سرمایه از محل سود انباشته دارد که این موضوع پس از بررسی ها در جلسه مجمع فوق العاده به اطلاع سهامداران خواهد رسید.

درامد عملیاتی و رشد آسیاتک در سال 1400

مدیرعامل آسیاتک در زمینه افزایش درآمد و رشد شرکت در سال 1400 در مقایسه با سال 1399 بیان کرد: مجموع درآمد آسیاتک در دوره مالی 29 اسفند 1400 نزدیک به 45 درصد رشد نسبت به سال 1399 داشته است که 54 درصد رشد آن در مصارف اینترنت خانگی بوده است و 36 درصد خدمات به سرویس های تجاری سوییچ شده است. البته به لحاظ سودآوری سرویس های تجاری از سوداوری بیشتری برخوردار بوده اند. 

وی ادامه داد: با توجه به تحقق بودجه ای برای سال 1400 این طور به نظر می رسد که 96 درصد بودجه پیش بینی شده برای سال 1400 تحقق یافته است.

این عضو هیات مدیره آسیاتک درباره درآمد شرکت بر مبنای استفاده کاربران اظهار داشت: بر اساس شاخص آرتو که میانگین میزان درآمد به ازا هر کاربر محاسبه می شود، از 23 هزار تومان به ازا هر کاربر در سال 1399 این رقم در سال 1400 به 62 هزار تومان و برای سال 1401 به 78 هزار تومان درآمد از هر کاربر خواهد رسید. این میزان افزایش درآمد برای سال 1400 درآمدی نزدیک به 443.5 میلیارد تومان کسب کرده است و این میزان درآمد از 932 هزار مشترک کسب شده است.

یوسفی تاکید کرد: سرمایه گذاری ها و افزایش سرمایه های شرکت بر اساس نیاز و بر مبنای بستر و زیرساخت ها طراحی می شود چون ما نظر نداریم حجم پول را در شرکت نگه داریم. به سرعت برنامه ریزی توسعه ای را پیاده سازی می کنیم. مثلا سال گذشته با افزایش سرمایه یک فاز برج میلاد را توسعه دادیم. بنابراین اساس نیاز ما بازار و سرمایه گذاری است. برنامه ریزی فروش را نیز دنبال می کنیم تا سرمایه ها به هدر نرود.

جایگاه آسیاتک در صنعت

شرکت آسیاتک در صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات فعالیت می کند . رشد فروش به تعداد در این صنعت برای سال 1400 نسبت به سال 1399نزدیک به 12.79 درصد رشد بوده است. همچنین سهم فروش محصولات مختلف این شرکت از کل بازار داخلی در سال 1400 در بخش مشترکین پهن باند ثابت 11 میلیون و 50 و در بخش مشترکین پهن باند سیار 95 میلیون و 869 هزار است. جمع کل مصرف کنندگان آسیاتک در کل کشور 106 میلیون و 824 هزار و 848 نفر است.

مدیرعامل اسیاتک بیان کرد: از نظر مقدار ترافیک و نگهداری محتوا، ما الان 1250 گیگ را در اختیار داریم و تا پایان سال 1401 امیدوارم این میزان به 1900 گیگ برسد. همچنین می خواهیم تا پایان 1401 به 2800 گیگ برسیم.

وی درباره پهنای باند اختصاصی اشاره کرد و گفت: در سال 95 و نیمه سال 96 افتخار افتتاح حساب پارس انلاین و های وب و ... را برنامه ریزی کردیم و توانستیم آن را تا 1400 حفظ کرده و در همان سطح نگه داریم.

وی در مورد توسعه خدمات در استان ها گفت: 31 مرکز استان در کشور دارای شبکه اختصاصی وایرلس مختص آسیاتک در 250 ساید و دکل های مختص اسیاتک و دکل های اشتراکی از خدمات این شرکت بهره می برند.

یوسفی ادامه داد: ما خدمات کوچک دیگری بویژه در کسب و کارهای در حال رشد سریع داریم که این خدمات عبارتند ازسرویس تلفن ثابت که رشد 138 درصدی در سال 1400 به نسبت به 1399 داشته است. همچنین سرویس اینترنت TDLTE که رشد 260 درصدی و سرویس اینترنت اشتراکی که رشد 139 درصدی در این بازده زمانی دارد.

میانگین روند مثبت قیمت سهام آسیاتک از زمان عرضه تاکنون

عضو هیات رئیسه آسیاتک در زمینه قیمت سهام آسیاتک در بورس اظهار داشت: قیمت سهام در روز عرضه 666 تومان بود که در قله قیمتی این قیمت به 1829 تومان رسیده است.

وی ادامه داد: سهام آسیاتک قیمت 1598 تومان در هر سهم را نیز با شاخص یک میلیون و 400 هزار واحدی را هم تجربه کرده است. اما نکته حائز اهمیت این است که سهم آسیاتک از ابتدای عرضه تاکنون به عبارتی در این مدت 49 روزه بازار خود، توانسته است 35 روز را مثبت و فقط 14 روز را منفی تجربه کند.

پروژه های در دست اقدام آسیاتک

یوسفی درباره پروژه های در دست اقدام آسیاتک بیان کرد: آسیا تک چند پروژه در دست اقدام دارد که از جمله آن ها عبارتند از پروژه اپراتور معتمد امور مالیاتی TSP است، پروژه توسعه دسترسی فوق سریع به اینترنت FTTx ، پروژه توسعه مراکز داده از جمله حکیمیه، فرودگاه پیام و منطقه ویژه اقتصادی ماکو است، پروژه توسعه خدمات محتوا و مرکز نوآوری و شکوفایی نیز از جمله آنهاست.

همچنین دانش کاظمی رئیس مجمع نیز ضمن بیان اینکه آسیاتک شرکتی دانش محوراست گفت: از نگاه بازار سرمایه این شرکت طرح های توسعه ای را دنبال می کند از جمله دیتاسنترها و یا صندوق های فروشگاهی است و خوشبختانه از اولین های این عرصه خواهیم بود؛ البته با مجوزی که از وزارت اقتصاد می گیریم و گفتنی است این موضوع در جریان اخذ مجوز است.

وی ادامه داد: همچنین در بازار سرمایه بزرگترین بستر دیتا، کارگزاری های ایران از جمله مفید، آگاه، فارابی و مدیریت فناوری بورس هستند که اینها در بستر آسیاتک خدمات دریافت می کنند. آسیاتک به لحاظ امنیت بالایی که دارد می تواند منتخب این نهادها شود و این می تواند مزیتی برای شرکت اسیاتک محسوب شود.

کاظمی به طرح توسعه ماکو اشاره کرد و از آن به عنوان اولین شرکت اینترنت بین المللی در کشور که توسط آسیاتک هدایت می شود یاد کرد و گفت: ماکو و چابهار دو منطقه ویژه اقتصادی هستند که اجازه تامین دیتاسنتر برای اینترنت بین المللی به آن داده شده است که طرح اینترنت بین المللی منطقه ویژه اقتصادی ماکو توسط آسیاتک دنبال می شود و این طرح در حال بسترسازی و انجام امورعملیاتی است.

منبع/نبض بورس

ارسال نظرات
به دنبال اعتراضات کووید صفر در چین؛ لایک کردن پستهای غیرقانونی در چین جریمه دارد
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام مطرح کرد: آمادگی برای واگذاری زمین به منظور احداث گلخانه‌های هوشمند
وبگردی