کد خبر: ۳۲۷۸۹
|
۱۵ دی ۱۴۰۱ | ۱۱:۰۰

ارتقای دانش فنی کاتالیست‌ها با استفاده از توان دانش‌بنیان‌ها

کارشناس صنعت نفت و گاز گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و تولید انواع کاتالیست‌ها به ویژه در حوزه پتروشیمی و صنعت خودروسازی توانسته‌اند گام‌های مثبتی را در این زمینه بردارند به گونه‌ای که صنعت کشور را از طراحی، ارتقای استاندارد‌های زیست‌محیطی و واردات این قطعات بی‌نیاز کرده است.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» شرکت‌های دانش‌بنیان با ورود به صنایع استراتژیک نفت و گاز و پتروشیمی دستاورد‌های شاخصی را از خود به جا گذارده‌اند به گونه‌ای که این شرکت‌ها با دانش و توانمندی بومی تجهیزات کلیدی از جمله کاتالیست‌ها را طراحی و تولید کرده‌اند.

فرایند‌های کاتالیستی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین عملیات صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و پالایشی کشور‌های توسعه‌یافته و یا در حال توسعه است و با توجه به اینکه کاتالیست در تولید انواع سوخت‌ها و طیف وسیعی از فراورده‌های نهایی مورد نیاز جامعه، نقش حیاتی دارد، اهمیت آن‌ها به طور روزافزونی در حال افزایش است. برهمین اساس شرکت‌های دانش‌بنیان باسابقه ایرانی و با تلاش متخصصان خود به دانش ساخت و تولید کاتالیست‌های متنوعی دست پیدا کرده است.‌

می‌توان گفت که شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و تولید انواع کاتالیست‌ها به ویژه در حوزه پتروشیمی و صنعت خودروسازی توانسته‌اند گام‌های مثبتی را در این زمینه بردارند به گونه‌ای که صنعت کشور را از طراحی، ارتقای استاندارد‌های زیست‌محیطی و واردات این قطعات بی‌نیاز کرده است.

سجاد قادری کارشناس صنعت نفت و گاز با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان با توان داخلی اقدام به طراحی و تولید محصول با کیفیت در زمان اوج تحریم‌ها کرده‌اند اظهار کرد: اگر چه تحریم‌ها یک تهدید محسوب می‌شود، اما این ظرفیت وجود دارد که آن‌ها را به فرصت تبدیل کنیم. خوشبختانه این اتفاق در کشورمان رخ داده است. بعد از تشدید تحریم‌ها بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور به تولید تجهیزات و اقلام راهبردی ورود کردند و تا حد زیادی توانستند مشکلات را حل کنند

وی تصریح کرد: هم‌اکنون در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی بسیاری از تجهیزات بومی و شبیه‌سازی شده است بنابراین می‌توان گفت که دانش‌بنیان شدن صنایع بزرگ کشور از جمله صنعت نفت و گاز وابستگی به خارج را به حداقل رسانده اند بنابراین مسئولان باید حمایت‌های اساسی را این شرکت‌ها داشته باشند تا بتوانیم بخشی از تولیدات آن‌ها را به خارج صادر کنیم.

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 16 بهمن 1401 بیت‌کوین در انتظار رکوردی جدید
با انتشار جدیدترین به‌روزرسانی ترجمه لحظه‌ای پیام‌ها به تلگرام اضافه شد
وبگردی