کد خبر: ۴۰۳۰۹
|
۰۶ فروردين ۱۴۰۳ | ۱۰:۳۴
در سال ۱۴۰۲ صورت گرفت؛

حمایت ۱۲۶ میلیاردی ستاد اقتصاد دانش بنیان دیجیتال از ۴۷ پروژه

ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان دیجیتال در سالی که گذشت از ۴۷ پروژه اقتصاد دانش بنیان در حیطه‌های فناوری اطلاعات، هوش مصنوعی، آموزش و اشتغال و ... حمایت کرد.

حمایت ۱۲۶ میلیاردی ستاد اقتصاد دانش بنیان دیجیتال از ۴۷ پروژه

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» ستاد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان دیجیتال به منظور تدوین سیاست‌ها و تعیین اولویت‌های توسعه فناوری‌های اقتصاد دانش بنیان دیجیتال و با توجه به اسناد مصوب این حوزه و خصوصا سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور، ایجاد هماهنگی بین دستگاهی و همکاری در جهت تسریع در انجام طرح‌های کلان و فناورانه حوزه اقتصاد و هوشمندسازی کشور و توسعه کسب‌وکارهای این حوزه در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل شده است.

هدف این ستاد، ترویج و توانمندسازی، حمایت از پژوهش‌های کاربردی و توسعه فناوری‌های نوظهور دیجیتال به ویژه هوش مصنوعی، کلان داده‌ها و پردازش ابری، اینترنت اشیا، زنجیره‌های بلوکی، فناوری‌های مجازی سازی AR و VR و سیستم‌های هوشمندسازی به صورتی گسترده، کمک به توسعه اکوسیستم و فضاهای استارتاپی، جهت دهی به تامین مالی نوآوری در جهت حمایت از این فناوری‌ها و اجرای پروژه‌های پرچمدار با بهره مندی از ظرفیت شرکت‌های بزرگ دانش بنیان و مشارکت با بخش‌های خصوصی و دولتی بوده است.

در حال حاضر نیز هدف اصلی این ستاد توسعه کاربرد فناوری‌های نوظهور در راستای مسائل و نیازهای اساسی کشور است و بدین منظور فعالیت‌های آن متمرکز بر چهار لایه نقشه راه هوشمندسازی شامل بازار، محصول، فناوری و زیرساختی و پژوهشی است.

هم‌اکنون ذیل ستاد، کارگروه‌هایی از جمله فناوری اطلاعات، فناوری ارتباطات، میکروالکترونیک و رباتیک، بین الملل و کمیته اشتغال و اموزش مشغول به فعالیت هستند.

فعالیت این کارگروه‌ها در سال ۱۴۰۲ به حیطه‌های فناوری اطلاعات، هوش مصنوعی، آموزش و اشتغال، بهبود فضای کسب وکار و رباتیک تقسیم می‌شود که در مجموع معادل ۴۷ پروژه در این زمینه‌ها در حال انجام است که مجموع هزینه‌های صرف شده برای پیش‌برد اهداف پروژه‌ها ۹۷۱/۱۲۶ میلیارد تومان بوده است.

از میان این پروژه‌ها تعداد ۲۱ طرح مربوط به حیطه فناوری اطلاعات، هشت طرح مربوط به حیطه هوش مصنوعی، چهار طرح مربوط به حیطه آموزش و اشتغال، ۱۲ طرح مربوط به حیطه بهبود فضای کسب و کار و دو طرح مربوط حیطه رباتیک بوده است.

لازم به ذکر است که این طرح‌ها همگی مصوب اجرایی سال ۱۴۰۲ بوده اند و در این سال آغاز شده اند و در کنار آن‌ها طرح مصوب سال ۱۴۰۱ نیز وجود داشته و در حال پیشبرد فعالیت بوده اند.

بر این اساس، این ستاد، در مجموع در حال حمایت از ۱۴۷ طرح در حیطه‌های مذکور است که ۷۰ طرح آن در حیطه فناوری اطلاعات، ۲۲ طرح در حیطه هوش مصنوعی، ۲۸ طرح در حیطه آموزش و اشتغال، ۱۶ طرح در حیطه بهبود فضای کسب و کار و ۱۱ طرح در حیطه رباتیک است.

ارسال نظرات
گزارش نبض فناوری از شرکت توسعه سامانه‌های نرم افزاری نگین، رشد درآمد ۲۹ درصدی «توسن» در دوره یکماهه اسفند ۱۴۰۲
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 29 فروردین 1403 صعود اندک بیت‌کوین
پیش از برگزاری انتخابات؛ ایکس در هندوستان دردسر درست کرد
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 28 اسفند 1403 پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین
برای پیروی از قوانین ترکیه؛ «تردز» در ترکیه تعطیل شد
وبگردی