کد خبر: ۴۱۰۶۱
|
۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ | ۱۰:۵۵

دستگاه هوشمند پیش بینی و هشدار پیش از تصادف طراحی و تولید شد

مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان گفت: این شرکت پس از بررسی نمونه‌های تحقیقاتی و تجاری مختلف بین‌المللی سیستم‌های مرتبط با خودروهای خودران، موفق به طراحی، ساخت و تولید دستگاه هوشمند پیش بینی و هشدار پیش از تصادف شده است. همچنین با طراحی و توسعه شبیه ساز تست خودروهای خودران و انجام تست‌های عملی و میدانی در خیابان‌ها و جاده‌ها، این محصول را مورد تست و ارزیابی قرار داده‌ایم.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» علی پارسا، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان اتقان خودرو هوشمند (چیتا) در بازدید سید محمد کرباسی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات از این مجموعه در خصوص فعالیت‌های این شرکت گفت: اتقان خودرو هوشمند (چیتا) که از سال 1399 آغاز به کار کرده در راستای توسعه فناوری‌های نوین در حوزه خودروسازی و موضوع خودروهای هوشمند فعالیت می‌کند و به منظور ترویج و ارتقاء دانش و مهارت‌ها اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی مرتبط با موضوعات شرکت با هدف افزایش توانمندی‌ افراد و بهبود عملکرد شرکت کرده است. این امر با حمایت مجموعه‌ها و نهادهای مختلف از جمله شرکت همراه اول و دانشگاه صنعتی شریف صورت گرفته است.

وی افزود: متخصصان این شرکت در راستای توسعه زیرساخت‌های مختلف برای خودروهای هوشمند با استفاده از فناوری‌های نوین مانند هوش مصنوعی فعالیت دارند و تلاش داریم بر روی سیستم‌های افزایش ایمنی خودروها تمرکز بیشتری داشته باشیم.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان ادامه داد: این شرکت پس از بررسی نمونه‌های تحقیقاتی و تجاری مختلف بین‌المللی سیستم‌های مرتبط با خودروهای خودران، موفق به طراحی، ساخت و تولید دستگاه هوشمند پیش بینی و هشدار پیش از تصادف شده است. همچنین با طراحی و توسعه شبیه ساز تست خودروهای خودران و انجام تست‌های عملی و میدانی در خیابان‌ها و جاده‌ها، این محصول را مورد تست و ارزیابی قرار داده‌ایم.

 پارسا در توضیح محصول این شرکت گفت: دستگاه هوشمند پیش‌بینی تصادف با خودرو روبه‌رو و هشدار دهنده قبل از تصادف، برای جلوگیری از تصادفات جاده‌ای ناشی از خواب آلودگی یا حواس‌پرتی راننده طراحی و ساخته شده است. این دستگاه در جلوی قسمت داخلی خودروهای سبک یا سنگین نصب می‌گردد و خطرات احتمالی از قبیل تصادف با خودروهای جلویی، خروج تصادفی از جاده یا لاین جاده را پیش‌بینی کرده و با ایجاد هشدار صوتی به راننده هشدار می‌دهد تا راننده سریع حواس خود را جمع کند، ترمز کرده و تصادف نکند.
پارسا یکی از چالش‌های این شرکت را جذب و نگهداشت نیروی متخصص اعلام کرد و گفت: چیتا برای توسعه نیروهای متخصص در زمینه فعالیت شرکت، دوره‌های تخصصی راه برگزار کرده است که این امر باعث رشد و افزایش نیروهای متخصص خواهد شد..
وی افزود: تامین منابع مالی برای عرضه محصول به بازار یکی دیگر از چالش‌های شرکت‌ است که می‌تواند فرآیند ورود محصولات به بازار را پیچیده کند.

اعتبار مالیاتی، پشتیبان فعالیت‌های تحقیق و توسعه است

سید محمد کرباسی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات پس از بازدید از محصولات این شرکت دانش‌بنیان، جدیدترین فناوری‌های خودرویی را مرتبط به موضوع خودروهای هوشمند دانست و گفت: در سال‌های اخیر، خودروهای هوشمند به عنوان یکی از نوآوری‌های برجسته در صنعت خودرو مورد توجه قرار گرفته است.

وی ضمن اشاره به حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و اتصال این شرکت‌ها به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط، تأکید کرد: در این بازدیدها به شرکت‌های دانش‌بنیان کمک می‌کنیم تا از حمایت‌های دولتی و خصوصی بهره‌مند شوند و از این طریق، به حل مشکلات و چالش‌هایشان بپردازند.

کرباسی افزود: این حمایت‌ها شامل اعتبار مالیاتی، تسهیلات تبصره ۱۸ و اعطای تسهیلات از طریق مرکز مدیریت طرح‌های کلان و پیشران معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و همچنین تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی است که به شرکت‌های دانش‌بنیان امکان می‌دهد از درآمد تحقیق و توسعه خود برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های جدید و توسعه فناوری‌ها استفاده کنند و در نهایت به رشد و توسعه شرکت‌ها و کشور کمک می‌کند.

وی در پایان اعتبار مالیاتی در شرکت‌های دانش‌بنیان را به عنوان یک ابزار مهم برای تشویق و پشتیبانی از فعالیت‌های تحقیق و توسعه این شرکت‌ها برشمرد و افزود: همچنین این امر یکی از ابزارهای مهم معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری است که در تلاش هستیم این مهم را تقویت و تسهیل کنیم تا شرکت‌ها بتوانند بهترین استفاده را از این گزینه داشته باشند و در توسعه فناوری و نوآوری نقش موثری داشته باشند.

ارسال نظرات
در مجمع سهامداران تصویب شد؛ تقسیم سود ۸۰ درصدی بابت هر سهم همراه اول
با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت توسعه مدیریت نیکان سپهر و دانشگاه تهران انجام می‌شود: راه‌اندازی رصدخانه فناوری‌های نوین مالی سپهر
وبگردی