کد خبر: ۴۱۲۸۹
|
۱۸ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۸:۰۰
برای چهارمین بار؛

موشک استارشیپ به فضا رفت و برگشت

اسپیس ایکس موشک عظیم استارشیپ خود را به طور آزمایشی برای چهارمین بار به فضا پرتاب کرد.

به گزارش «نبض فناوری» به نقل از اسپیس، استارشیپ شامل یک بوستر اول به نام سوپر هوی و یک فضاپیما به همین نام است که گاهی اوقات از آن به عنوان شیپ نیز یاد می شود. این دو قسمت بزرگترین و قدرتمندترین موشک ساخت انسان را تشکیل می دهند.

عملیات انجام شده، چهارمین پرتاب آزمایشی استارشیپ بود که از مقر استارشیپ در سواحل جنوب تگزاس در ساعت ۱۲:۵۰ دقیقه به وقت گرینویچ به فضا پرتاب شد. بوستر سوپر هوی به آرامی در آب های خلیج مکزیک فرود آمد. استارشیپ نیز پس از ورود دوباره به جو زمین به طور موفقیت آمیز در اقیانوس هند فرود آمد.

در این عملیات نیز مانند تست های پرواز قبلی، چند دوربین روی ابر موشک اسپیس ایکس تمرکز کرده بودند تا تصاویری ثبت کنند. اسپیس ایکس عکسی از استارشیپ قبل از پرتاب را منتشر کرد. قدرت کل ۳۳ موتور Raptor سوپرهوی را می توان در یک تصویر ثبت شده توسط پهپاد نیز مشاهده کرد.

موشک استارشیپ به فضا رفت و برگشت

هرچند در این پرواز بوستر سوپر هوی یا کپسول استارشیب هیچ کدام بازیافت نشدند، اما کارشناسان اسپیس ایکس تاکید کردند داده ها محموله این ماموریت بودند. این بدان معناست که داده های به دست آمده از پرواز به ادامه توسعه موشک مذکور کمک می کند.

اکنون که استارشیپ توانسته پس از پرتاب به فضا دوباره وارد زمین شود، اسپیس ایکس در ماموریت آینده سعی خواهد کرد بوستر سوپر هوی را با کمک بازوهایی که روی برج پرتاب قرار دارند، کنترل کنند.

منبع: مهر
برچسب ها: موشک استارشیپ فضا
ارسال نظرات
در اختتامیه جشنواره طراحی صنعتی صورت گرفت، تقدیر از ۱۲ محصول دانش‌بنیان با طراحی صنعتی برتر
نتایج نظرسنجی پلتفرم چندین در مسابقات کدنویسی شریف اعلام شد، اشتراک تجربه و مشاوره با حرفه‌ای‌ها، محبوب‌ترین شیوه توسعه فردی برنامه‌نویسان
وبگردی