کد خبر: ۲۳۵۰۱
|
۱۵ آذر ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۱
در یک شرکت بنیان؛

اطلاعات مکانی با سامانه بومی یکپارچه‌سازی شد

محققان یک شرکت دانش بنیان نرم افزاری برای مدیریت و ذخیره‌سازی داده‌های اطلاعات مکانی در لایه‌های مختلف اطلاعاتی را طراحی کردند.

به گزارش «نبض فناوری» به نقل از معاونت علمی و فناوری، محمد علی عاقلی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با بیان اینکه سامانه‌ای برای کسب اطلاعات مکانی طراحی کردیم که تحت وب است، گفت: این محصول در دسته‌بندی نرم‌افزار‌های موقعیت مکانی قرار می‌گیرد که تحت عنوان «سامانه جامع مدیریت اطلاعات مکانی» است.

وی با بیان اینکه این محصولی بومی مبتنی بر ابزار‌های متن‌باز و آزاد است، گفت: داده‌ها و اطلاعات مکانی، از مهم‌ترین و زیرساختی‌ترین نوع داده‌ها، برای برنامه‌ریزی کلان ملی و سازمانی است که استفاده از آن موجب بی‌نیازی سازمان‌ها از سامانه‌های نرم‌افزاری خارجی غیر ایمن می‌شود.

وی افزود: این سیستم به‌گونه‌ای طراحی شده است که عملکرد آن بهینه و مستقل از هرگونه لایسنس باشد و با توجه به اینکه بخش‌های مختلف آن بر اساس API‌های مختلف و به صورت ماژولار توسعه داده شده است، بسته به نیاز کاربران از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است.

تأمین نیاز شهرداری‌ها و شرکت‌های برق منطقه‌ای

عاقلی افزود: ذخیره‌سازی داده‌های اطلاعات مکانی معضلی بوده برای این اقدام ابزار‌های بومی وجود نداشته از همین رو سازمان‌ها مجبور به استفاده از نرم‌افزار‌های خارجی غیر ایمن برای مصارفی مانند ثبت و ضبط نقطه جغرافیایی یکسری از پارامتر‌ها از قبیل نقشه املاک شهری، پارک‌ها یا معابر در شهرداری بودند.

وی افزود: در حال حاضر این نرم افزار توسط محققان کشور طراحی شده و کاملاً بومی است که تمام قابلیت‌های نمونه مشابه خارجی را دارد.

وی با بیان اینکه برای اولین بار است که چنین نرم افزاری پیاده سازی می‌شد، گفت: این محصول به عنوان نرم‌افزار مرجع توانسته از خروج ارز جلوگیری کند؛ برنا داریم در سال آینده با حضور در نمایشگاه جیتکس دبی نقش اساسی در توسعه محصول خود ایفا کنیم.

ارسال نظرات
وبگردی