کد خبر: ۲۶۱۱۹
|
۱۵ اسفند ۱۴۰۰ | ۰۸:۰۰

علت محبوبیت دای چیست و آیا ارز دیجیتال DAI قابل تحریم است؟

سازوکار دای کاملاً شفاف است و هر کسی می‌تواند به کد‌های آن دسترسی داشته باشد. همچنین می‌توانید با ایجاد یک قرارداد هوشمند، برای خرید‌ها یا پرداخت‌های خود از طریق دای برنامه‌ریزی کنید.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» ارز‌های دیجیتال یکی از فناوری‌های نوین در عرصه کسب درآمد است که افراد زیادی در این حوزه ورود کرده‌اند تا از این طریق کسب درآمد کنند. نکته‌ای که در این بین حائز اهمیت بوده این است که افراد با آگاهی کامل وارد این عرصه شوند. در این گزارش سعی می‌شود یکی دیگر از ارز‌های دیجیتال را برای علاقه‌مندان معرفی کنیم.

«دای» Dai، یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز با ارزش ثابت بوده و قیمت آن همواره برابر با یک دلار آمریکاست که روی بلاکچین اتریوم و در اکوسیستمی به نام میکردائو ساخته می‌شود. اما دای دقیقاً چه مشکلی را حل می‌کند و هدفش چیست؟

هدف اصلی از طراحی ارز دیجیتال دای حفظ نسبت دقیق و یک‌به‌یک با دلار آمریکا است. DAI ارزش خود را از طریق پشتوانه دلار آمریکایی که توسط یک شرکت نگهداری می‌شود، حفظ نمی‌کند، بلکه ارزش دای با استفاده از وام وثیقه‌ای در اتر، ارز رمزنگاری‌شده اتریوم، حفظ می‌شود.

وام وثیقه‌ای، با فراهم کردن راهی سبب می‌شود تا وام‌دهنده وام را با استفاده از دارایی‌های خود و به‌صورت مطمئن حفظ کند. این نوع وام‌ها بهره کمتری نسبت به وام‌های بدوم وثیقه دارند؛ چراکه به وام‌دهندگان این امکان داده‌شده است تا در صورت عدم توانایی وام‌گیرنده برای بازپرداخت وام، دارایی را توقیف کرده و بفروشند.
بنیاد Maker در سال ۲۰۱۴ توسط Run Christensen تأسیس شد. این بنیاد، پروتکل Maker را به‌عنوان یک پروژه منبع باز و باهدف بهره‌برداری از یک سیستم اعتباری ایجاد کرد. این سیستم اعتباری به کاربران امکان می‌دهد تا وام‌هایی را با استفاده از وثیقه‌های رمزنگاری‌شده دریافت کنند.

DAI به‌طور رسمی در سال ۲۰۱۷ پروتکل Maker را به‌عنوان ابزاری به‌منظور تأمین دارایی وام برای اشخاص حقیقی و مشاغل راه‌اندازی کرد؛ و درنهایت بنیاد Maker کنترل نرم‌افزار را به یک سازمان خودمختار و غیرمتمرکز به نام MakerDAO واگذار کرد.

سازوکار دای کاملاً شفاف است و هر کسی می‌تواند به کد‌های آن دسترسی داشته باشد. همچنین قابل برنامه ریزی (Programmable) بودن Dai را نباید فراموش کنید. شما می‌توانید با ایجاد یک قرارداد هوشمند، برای خرید‌ها یا پرداخت‌های خود از طریق دای برنامه‌ریزی کنید.

قیمت DAI با دو مکانیسم سادۀ «کارمزد ثبات» و «عرضه و تقاضا» همواره در نزدیکی یک دلار باقی می‌ماند؛ بنابراین ثبات ارزش دای غیرواقعی نیست، بلکه با استفاده از برخی پارامتر‌های اقتصادی امکان‌پذیر می‌شود.
رمز ارز دای DAI یک توکن ERC-۲۰ مبتنی بر اتریوم است، به این معنی که الگوریتم Ethash Ethereum آن را ایمن می‌کند. DAI از قوانین تعیین شده توسط MakerDAO پیروی می‌کند. MakerDAO یک سازمان مستقل غیرمتمرکز متشکل از شرکت کنندگان بین المللی است که به طور کامل مسئولیت اداره کل پروتکل Maker (و متعاقباً DAI) را بر عهده دارند.

میکر (MAKER) برای ایجاد دای از یک قرارداد هوشمند اتریوم به نام میکردائو استفاده کرده است. استفاده از بستر اتریوم به این معنا است که اتر می‌تواند به‌عنوان پشتیبان دای مورداستفاده قرار بگیرد و دیگر برای پشتیبانی نیازی به ارز‌های فیات مانند دلار وجود ندارد. قرارداد هوشمند دای در اتریوم درواقع یک صندوق سرمایه‌گذاری است که می‌توان اتر یا ارز‌های پشتیبان دیگر را در آن ذخیره کرد.

در هنگام تولید دای، معادل قیمت آن به دلار، مقداری اتر یا BAT در صندوق ذخیره می‌شود. ارز دیجیتال دای، اولین استیبل کوین غیرمتمرکز نیز به‌حساب می‌آید. زیرا در بانک یا هر نهاد و سازمان دیگری، حسابی با ارز‌های فیزیکی برای پشتیبانی آن وجود ندارد. در این صورت هیچ دولت یا نهادی نمی‌تواند بر آن نظارت کند.

توکن دای یک سیستم پولی ثابت و توزیع شده در جهان است که به‌صورت اتوماتیک خود را تنظیم می‌کند. دای را می‌توانید به‌عنوان ابزار پرداخت بین‌المللی استفاده کنید. به‌علت این‌که دای غیرمتمرکز است، پس هیچ کشوری یا شرکتی روی آن نظارت و کنترل ندارد. به این ترتیب هیچ کس هم قادر به تحریم یا بلوکه کردن آن نخواهد بود. توکن دای (DAI) می‌تواند یک انقلاب در سیستم‌های پولی ایجاد کند که بانک‌های مرکزی دولت‌ها را نیز مجبور به حرکت به سمت دنیای غیرمتمرکز کند.

از بین مزایای متعدد مهمترین استیبل کوین بازار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارز دیجیتال DAI یک استیبل کوین امن و غیر متمرکز با سابقه امنیتی خوب و طولانی است. ابزار‌های امنیتی مختلف از جمله کیف پول امن یکپارچه، احراز هویت دو مرحله‌ای و بررسی‌های روتین باعث افزایش امنیت اکوسیستم دای شده است.

دای به بانک‌ها وابسته نیست و یک استیبل کوین کاملاً متفاوت نسبت به USDT است. به عبارت دیگر، خبری از ریسک همیشگی بسته شدن بانک یا توقیف اکانت پشتیبان کل پروتکل نیست و ضرورتی هم ندارد که دنبال اعتماد به منابع مالی موجود در بانک باشید.

ساخت و ایجاد ابزار‌های معاملاتی و روش‌های تأمین مالی غیرمتمرکز را تسهیل می‌کند. در واقع، این روز‌ها استیبل کوین دای یکی از متداول‌ترین ارز‌ها در دنیای دیفای و صرافی‌های غیر متمرکز است.

امکان کسب درآمد غیرفعال که از طریق برنامه نرخ پس‌انداز دای (DAI Savings Rate) یا DSR برای کاربران فراهم شده است. کاربران در این برنامه می‌توانند توکن‌های DAI بدون استفاده خودشان را در سیستم بلوکه کنند و این طریق به سود برسند. یکی دیگر از راه‌های کسب درآمد غیرفعال، سپرده کردن مستقیم توکن‌ها در یک قرارداد هوشمند میکردائو است. این قرارداد طوری طراحی شده که بهره را به صورت خودکار به سپرده اضافه می‌کند.

سیستم ثبات معتبر آن باعث اطمینان به عملکرد این رمز ارز می‎‌شود. حتی در بدترین شرایط ممکن، سازمان MakerDAO توانسته ثبات را به میزان قابل قبولی حفظ کند؛ البته باید گفت این ثبات به مروز زمان بهبود هم یافته است.

ارز دیجیتال DAI به‌راحتی در دسترس است و به حریم شخصی کاربران احترام می‌گذارد. هرکسی می‌تواند بدون احراز هویت (KYC) یا ارائه اطلاعات به شخص ثالث به سیستم دسترسی داشته باشد.

ارز دیجیتال DAI به‌طور وسیع در بلاک چین اتریوم ادغام شده است. این توکن از استاندارد رایج ERC-۲۰ پشتیبانی می‌کند و این موارد استفاده از آن را به شدت افزایش داده است. شما می‌توانید از این توکن در بسیاری از برنامه‌های غیر متمرکز در حوزه‌های گیمینگ، دیفای یا NFT استفاده کنید.

امکان ایجاد اعتبار بستانکاری و کسب سود از آن اعتبار که رمز ارز DAI را به گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری روی ارز‌های دیجیتال تبدیل کرده است. استیبل کوین دای، ارز یکی از بزرگترین اکوسیستم‌های DeFi دنیاست که ارزشش بیش از ۱.۴ میلیارد دلار است.

توسعه‌دهندگان می‌توانند ارز دیجیتال DAI را در قرارداد‌های هوشمند مختلف قرار دهند و آن را برای استفاده‌های متنوع تغییر دهند. برای مثال xDAI استیبل کوین دای را در یک سایدچین خیلی سریع و کم‌هزینه قرار می‌دهد تا تراکنش‌ها و پرداخت‌ها را سریع‌تر و کارآمدتر کند. بسیاری از صرافی‌های معتبر دنیا از این رمز ارز پشتیبانی می‌کنند.

با این وجود، برخی نکات منفی نیز وجود دارد که باید به آن‌ها اشاره کنیم:
این پروژه در سطح فنی کمی پیچیده است و همین دسترسی به آن را برای تازه‌وارد‌های دنیای DeFi دشوار می‌کند.

تنوع کم ارز‌های مورد پذیرش به عنوان وثیقه، یک مشکل سیستمی شمرده می‌شود. در واقع توکن‌هایی مثل کامپاند یا YFI هنوز به عنوان وثیقه پذیرفته نمی‌شوند، اما توکنی مثل مانا (که مقبولیت بسیار کمتری دارد)، قابل پذیرش است.

استفاده از Maker Vault با خطراتی همراه است. برای ساخت ارز دیجیتال دای شما باید مالکیت دارایی خودتان را به یک قرارداد هوشمند منتقل کنید تا در صورت رکود بازار بتواند دارایی شما را بفروشد. هر والت ساخت رمز ارز DAI یک قیمت تسویه دارد؛ قیمتی که اگر دارایی مربوطه به آن برسد، والت لیکوئید (منحل) خواهد شد. استفاده از Vault برای لوریج یا اهرم اگرچه باعث افزایش سود می‌شود، اما به همان میزان ریسک را نیز بالا می‌برد.

قرارداد هوشمند شفاف و غیرقابل تغییر است با این وجود می‌توان آن را هک کرد. هیچ ضمانتی وجود ندارد که اتفاقی مشابه هک معروف DAO اینجا نیز رخ ندهد.

ارز دیجیتال Dai در حال حاضر به دلیل ویژگی‌هایی مانند ثابت بودن قیمت، سرعت تراکنش بالا، کارمزد پایین و تکنولوژی مبتنی بر قرارداد‌های هوشمند، انتخاب مناسبی برای انجام معاملات روزانه است. از طرفی ماهیت استیبل کوین DAI می‌تواند عاملی جهت حفظ ارزش پول در زمان مواجهه با تورم داخلی باشد. با سرمایه‌گذاری در DAI نیازی به ذخیره دلار کاغذی نیست؛ این امر سهولت و امنیت بیشتری را به ارمغان خواهد آورد.
ارز دیجیتال دای انعطاف‌پذیری گسترده و کاربرد‌های متنوع را در کنار قیمت تثبیت شده با دلار آمریکا ارائه می‌کند. با خرید ارز دیجیتال DAI می‌توانید در سرتاسر شبکه اتریوم به روش‎های مختلف درآمد کسب کنید. استیبل کوین‌ها فقط یکی از انواع رمز ارز‌ها هستند و شکی نیست که رقابت در میان آن‌ها هم بسیار بالاست.

ارسال نظرات
سایت فولاد خوزستان، اصفهان و هرمزگان از دسترس خارج شد حمله سایبری به صنایع فولادی تایید شد
وبگردی