کد خبر: ۳۰۰۶۹
|
۲۹ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۱:۴۰

«اتانول» تحول جدیدی در شیمی‌سبز

یک دکترای شیمی آلی گفت: اتانول به شکل‌های مختلف و با درصدهای متفاوتی در جامعه علمی وجود دارد که بسته به نیاز و درصد خلوص کاربردهای مختلفی نیز دارد. امروزه بیواتانول یا اتانول زیستی که ساختاری سبز دارد، بسیار مورد توجه جامعه علمی قرار گرفته است.

به گزارش «نبض فناوری»، حمیدرضا یوسفی، با بیان اینکه اتانول را می‌توان برند شیمی و جزو شناسنامه‌های اصلی این علم دانست، اظهار کرد: این عنصر یکی از کاربردی‌ترین و قدیمی‌ترین عناصر کشف شده است که با فرمول C2H5OH شناخته می‌شود.

وی افزود: اتانول یا الکل میوه مهم‌ترین عنصر در بین الکل‌های جدول تناوبی است و به‌واسطه کاربردهای بسیاری که در صنایع مختلف به‌خصوص عطرسازی دارد بسیار شناخته شده و حائز اهمیت است.

این دکترای شیمی آلی ادامه داد: اتانول از گذشته مورد توجه بود و در سالیان اخیر نیز به واسطه کرونا در تمام جوامع شناخته شد حتی می‌توان گفت جهان مدیون ویژگی ضدعفونی‌کننده این ماده شیمیایی است.

وی اشاره کرد: اتانول به شکل‌های مختلف و با درصدهای متفاوتی در جامعه علمی وجود دارد که بسته به نیاز و درصد خلوص کاربردهای مختلفی نیز دارد. امروزه بیواتانول یا اتانول زیستی که ساختاری سبز دارد، بسیار مورد توجه جامعه علمی قرار گرفته است.

یوسفی در رابطه با بیواتانول گفت: اتانول زیستی با شیمی سبز تناسب بسیاری دارد و طی سال‌های گذشته نیز اعلام شد که سوخت اتانول سبز بوده و می‌توان از آن به‌عنوان سوخت و انرژی جایگزین بهره‌برد که این موضوع انقلاب بزرگی در شیمی سبز محسوب می‌شود.

وی افزود: سوخت اتانول بیشتر در صنایع کوچک کاربرد دارد؛ این انرژی می‌تواند سوخت موتور و برخی از اتومبیل‌ها را تأمین کند.

این دکترای شیمی آلی تاکید کرد: در حال حاضر سوخت اتانول در مرحله آزمایش بوده، اما کمتر از ۱۰ ساله آینده دنیا راهی جز استفاده از سوخت‌های جایگزینی مانند انرژی‌های زیستی ندارد.

وی اشاره کرد: سوخت‌های اتمی، زیستی و هیدروژنی جزو سوخت‌های جایگزین به‌شمار می‌رود، اما انرژی‌های اتمی تا ۵۰ سال آینده در دسترس نخواهد بود. انرژی‌های زیستی مانند سوخت اتانول نیز فعلاً در مرحله آزمون و خطا بوده و تا پنج الی ۱۰ سال دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یوسفی در رابطه با ویژگی‌های سوخت اتانول گفت: این انرژی از ساختار ساده‌ای برخوردار است و آسیبی به محیط‌زیست وارد نمی‌کند، علاوه بر آن قیمت تمام‌شده این سوخت از انرژی‌های کنونی کمتر و مناسب‌تر است.

منبع/ ایمنا

ارسال نظرات
در اتحادیه اروپا و در ماه آگوست فروش خودروهای تمام الکتریکی رکورد زد
وبگردی