کد خبر: ۳۴۸۴۱
|
۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ | ۱۰:۳۰

ارز دیجیتال اولانچ آیا برای سرمایه‌گذاری مطمئن است؟

با توجه به ماهیت تصادفی مکانیسم اجماع بلاک‌چین اولانچ، این شبکه را می‌توان ایمن دانست. اولانچ ادعا می‌کند که اقدامات امنیتی گسترده‌ای انجام داده تا آسیب‌پذیری این بلاک‌چین را نسبت به حمله ۵۱ درصد به طور محسوسی کاهش دهد و به همین دلیل خود را امن‌تر از سایر بلاک‌چین‌ها می‌داند.

 

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری»  ارز‌های دیجیتال امروزه به یکی از کسب وکار‌های بزرگ تبدیل شده و اکثر سرمایه‌گذاران در این زمینه ورود کرده و با اگاهی دانش کافی سرمایه‌گذاری می‌کنند. ناگفته نماند که بازار‌های ارز‌های دیجیتال نیز همانند سایر بازار با فراز و نشیب‌هایی مواجه است که بایستی در هنگام ورود به این حوزه ریسک را پذیرفت.

در این گزارش سعی می‌کنیم یکی دیگر از ارز‌های دیجیتال را برای علاقه‌مندان معرفی کنیم.
اولانچ (AVAX) یک پلتفرم ارز دیجیتال و بلاک‌چین است که به عنوان یکی از رقبای اتریوم فعالیت می‌کند. توکن بومی شبکه اولانچ، AVAX است که از قرارداد‌های هوشمند برای پشتیبانی از انواع پروژه‌های بلاک‌چین استفاده می‌کند. به عبارت دیگر اَوِلانچ (Avalanche) یک شبکه بلاک چینی متن باز و سفارشی و تعامل‌پذیر، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و دارایی‌های هوشمند است که از یک پروتکل اجماع منحصر بفرد استفاده می‌کند. این شبکه که پیش‌تر با نام آوا (AVA) شناخته می‌شد، اولین پلتفرم قرارداد هوشمند است که می‌تواند تراکنش‌ها را در کمتر از یک ثانیه تایید کند.

طبق ادعای این پلتفرم، اولانچ علاوه بر سرعت بالا، امنیت قدرتمند و مقیاس‌پذیری قابل‌توجه، ویژگی‌های دیگری را هم ارائه می‌کند که می‌تواند این شبکه را از سایر پلتفرم‌های غیرمتمرکز متمایز کند. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به ایجاد و مدیریت بلاک چین‌های سفارشی، امکان تعیین مجموعه‌ای از اعتبارسنج‌های مشخص و همچنین ذخیره و معامله دارایی‌های هوشمند دیجیتالی اشاره کرد.

براساس این گزارش شبکه بلاک چین پروژه آوالانچ شبیه به اتریوم است. طراحی منحر به فرد و هوشمندانه بلاک چین آوالانچ توانسته مشکل مقیاس‌پذیری را حل کند؛ بنابراین بسیار بهتر از اتریوم و سایر بلاک چین‌های فعال در حوزه ارز‌های دیجیتال عمل می‌کند. همان‌طور که می‌دانید تفاوت اتریوم با بیت کوین، پشتیبانی از «قرارداد‌های هوشمند» (Smart Contracts) است. یک قرارداد هوشمند به قطعه کد‌های برنامه‌نویسی گفته می‌شود که در آن تمام مفاد قرارداد از قبل کدنویسی شده و سپس این کد‌ها روی بلاک چین پیاده‌سازی می‌شوند.

موضوع دیگر این است که پروژه‌ها و شرکت‌های مختلفی که نیاز به استفاده از یک بلاک چین داشتند مجبور بودند از اتریوم یا بلاک چین‌های دیگر موجود در بازار که چندان هم پاسخگوی نیازهایشان نبود کمک بگیرند. البته یک راه دیگر هم با عنوان توسعه بلاک چین خصوصی وجود داشت.
آوالانچ برای حل این مشکل راهکار خاص خودش را پیاده‌سازی کرد. در حقیقت آوالانچ به پروژه‌ها و شرکت‌ها اجازه می‌دهد با استفاده از زیر شبکه‌ها، بلاک چین‌های شخصی‌سازی شده خود را داشته باشند که همان امنیت، مقیاس‌پذیری و مزایای بلاک چین آوالانچ را نیز به همراه دارد.

اولانچ AVAX توکن بومی شبکه بلاک‌چین اولانچ است که به عنوان واحد اصلی این اکوسیستم برای عملیات درون‌شبکه‌ای استفاده می‌شود و به طور هدفمندی امنیت پلتفرم‌ها تقویت می‌کند. با توجه به اینکه توکن‌های پرداخت شده به عنوان کارمزد، در فرایند توکن‌سوزی از چرخه خارج می‌شوند، می‌توان گفت که ارز دیجیتال AVAX در طول زمان و به مرور کمیاب‌تر می‌شود. این ارز دیجیتال توانسته متفاوت از سایر پروژه‌های بلاک‌چین، حملات سیبیل (Sybil Attacks) را کاهش داده و امنیت خوبی را برای کاربران خود فراهم کند.

در ادامه به برخی از ویژگی‌هایی که اولانچ را از سایر پروژه‌ها منحصربه‌فرد می‌کنند، می‌پردازیم:
نرخ ایجاد کوین‌ها: حداکثر میزان عرضه AVAX به ۷۲۰ میلیون توکن محدود شده است، اما کاربران این شبکه می‌توانند بر سرعت ایجاد کوین‌های جدید نظارت کنند. دارندگان ارز دیجیتال AVAX می‌توانند با شرکت در فرایند رای‌گیری، مقدار پاداشی که در ازای افزودن یک بلاک جدید به بلاک‌چین اولانچ پرداخت می‌شود را تعیین کرده و از این طریق، میزان عرضه را کنترل کنند.

ساختار کارمزد تراکنش: هزینه‌های پردازش تراکنش‌ها بسته به نوع تراکنش و ازدحام شبکه اولانچ متفاوت است. تمام کارمزد‌های پرداختی سوزانده می‌شوند (از گردش خارج می‌شوند) تا ارز دیجیتال AVAX به مرور زمان کمیاب‌تر شود. کاربران اولانچ به تصمیم‌گیری در مورد کارمزد تراکنش‌ها رای می‌دهند و طبق این سیستم کارمزد شبکه تغییر می‌کند.

مکانیسم اجماع: تراکنش‌های بلاک‌چین اولانچ به طور کاملا منحصربه‌فردی تأیید می‌شوند. این فرایند با استفاده از مجموعه‌ای تصادفی از زیرشبکه‌ها یا همان ساب نت (Subnet) طی می‌شود. این ساب‌نت‌ها، تراکنش‌ها را پیش از نهایی شدن تراکنش‌ها تأیید می‌کنند.

تشویق مشارکت‌کنندگان: uptime بالا و پاسخگویی سریع، عواملی هستند که می‌توانند میزان پاداشی که شرکت‌کنندگان شبکه در ازای پردازش تراکنش‌های ارز دیجیتال اولانچ دریافت می‌کنند را افزایش دهد.

در راستای بهبود مداوم فناوری بلاک‌چین و صنعت رمزارزها، اولانچ در تلاش است تا راهکاری برای حل برخی از مشکلات رایج در بلاک‌چین‌های قدیمی مانند بیت‌کوین پیدا کند. برخی از این چالش‌ها، نبود امکان تعامل، مشکلات مقیاس‌پذیری و کاربردی بودند که اولانچ در حال بهبود آن‌ها است. پیش از این گفتیم که اولانچ از شبکه‌ای از بلاک‌چین‌ها تشکیل شده است. سه بلاک‌چینِ درون‌ساخته مجزا در این شبکه وجود دارند که برای حل مشکلات ذکر شده، روشی منحصربه‌فرد را ارائه می‌کنند. با این مکانیزم، اولانچ ادعا می‌کند که سریع‌ترین پلتفرم قرارداد‌های هوشمند در صنعت بلاک‌چین است.

پردازش سریع تراکنش‌ها، مقیاس‌پذیری، ساختار پاداش‌دهی برای مشارکت‌کنندگان، تعامل‌پذیری، امکان پشتیبانی از بسیاری از پروژه‌های بلاک‌چینی و استفاده آسان از عمده مزایای ارز دیجیتال اولانچ است. باید گفت که در کنار این مزایا معایبی نیز دارد که از جمله آن می‌توان به رقابت سخت پلتفرم‌هایی مانند اتریوم، لزوم استیک ۲۰۰۰ توکن AVAX برای اعتبارسنج‌های پروژه و اعتبارسنج‌های خرابکار یا بی‌دقت، با از دست دادن توکن‌هایشان جریمه نمی‌شوند، اشاره کرد.

ارسال نظرات
گزارش هزار روز خدمت وزارت ارتباطات؛ کاهش ۴۰ درصدی پینگ ۱۰۰ بازی پر مخاطب
وبگردی