کد خبر: ۲۳۷۶۹
|
۲۴ آذر ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۴
در راستای ترویج فرهنگ ایران‌ساخت؛

تهران جلوه‌گاه توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق شد

در نشستی مشترک میان دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس سازمان زیباسازی شهر تهران زمینه معرفی محصولات ایران‌ساخت در فضای شهر فراهم شد.

به گزارش« نبض فناوری» طی تعامل چندجانبه میان این ستاد و سازمان زیباسازی شهرداری تهران و با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، همزمان با آغاز هفته پژوهش به منظور ترویج فرهنگ و باور توانستن، بیش از 200 عرشه و 500 پرتابل میزبان 100 طرح از دستاوردها و توانمندی‌های علمی، پژوهشی و محصولات دانش‌بنیان و خلاق «ایران‌ساخت» کشورمان شده است.

پرویز کرمی سخنگوی معاونت علمی و فناوری ضمن تشریح برنامه‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ترویج و فرهنگ‌سازی محصولات دانش‌بنیان و خلاق ایران‌ساخت گفـت: یکی از اولویت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت از فرهنگ‌سازی و آشنایی جامعه با توانمندی بیش از 6هزار شرکت‌ دانش‌بنیان و 1400 شرکت خلاق است و در همین راستا هم‌زمان با هفته پژوهش بخش کوچکی از این دستاوردها در معرض دید شهروندان تهران قرار گرفت.

سخنگوی معاونت علمی و فناوری و دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق، با بیان این‌که تهران نمایانگر توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق شده است، از برنامه ها و همکاری مشترک این ستاد با سازمان زیباسازی شهر تهران برای معرفی دستاوردهای هایتک دانش بنیان ایران ساخت گفت و افزود: همزمان با هفته پژوهش و فناوری، دستاوردهای فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق روی بیش از 700 فضای تبلیغات محیطی معرفی می‌شود تا جامعه با توانمندی های زیست بوم فناوری و نوآوری آشنا شود و از ظرفیت‌های خارق‌العاده محصولات ایران‌ساخت آگاهی پیدا کند.

کرمی با اشاره به قرار گرفتن دستاوردهای ایران‌ساخت در معرض دید عموم جامعه و در کلان‌شهر تهران هم‌زمان با برگزاری نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت ادامه داد: این دستاوردها شامل محصولات هایتک دانش‌بنیان و خلاق، طرح های کلان ملی فناوری و پروژه‌های فناورانه‌ تجاری سازی شده و صادراتی ایران ساخت است که نیازی از کشور و جامعه را برطرف کرده و ایران را در مسیر اعتلا و توانمندی پیش برده اند. این محصولات حوزه های گوناگونی اعم از فناوری های راهبردی، فناوری های همگرا، لیزر، فوتونیک، رباتیک، حمل و نقل پیشرفته، تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی و سایر حوزه های فناورانه را در برمی‌گیرد.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با اشاره به نقش این کسب‌وکارها در تولید ناخالص داخلی، اشتغال و توسعه پایدار کشور گفت: زیست بوم نوآوری و فناوری کشور روز به روز گسترده تر می شود و نقش حمایت های ترویجی، تبلیغی و تسهیل گری در رشد و رونق این زیست بوم اثرگذاری بالایی دارد. بر همین اساس، در کنار حمایت از توسعه محصول، تجاری سازی و صادرات، حمایت از معرفی، فرهنگ‌سازی و ترغیب جامعه به حمایت از محصولات و خدمات ایران‌ساخت یکی از مهم ترین اولویت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به شمار می‌رود.

سخنگوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از توانمندی و شایستگی زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشورمان در راستای رفع مهم ترین نیازهای کشور و معرفی ایران مقتدر و فناور گفت و ادامه داد: در همین راستا و در اجرای برنامه های دولت سیزدهم در زمینه حضور در بازارهای بین المللی و معرفی محصولات دانش‌بنیان به بازارهای هدف صادراتی در دستور کار معاونت علمی و فناوری است. اما شناخت جامعه از توانمندی‌های این زیست‌بوم، باور به توانستن و تولید محصولات دانش بنیان و خلاق، از ضرورت هایی است که جایگاه این شرکت‌ها را دوصدچندان ارتقا می‌بخشد و این برنامه اخیر در این منظومه پیگیری و اقدام شد.

کرمی در ادامه به همراهی و حمایت ویژه شهردار تهران و مدیران سازمان زیباسازی شهر تهران اشاره و از تلاش آنها قدردانی کرد.

معرفی محصولات ایران‌ساخت در 700 سازه تبلیغاتی

رضا صیادی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران نیز با بیان اینکه 100 طرح فرهنگی از دستاوردهای و توانمندی های علمی، پژوهشی و فناوری کشور با عنوان "ایران ساخت" در سطح شهر تهران اکران شده است، گفت: با همکاری و مشارکت بین سازمان زیباسازی شهر تهران، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ دستاوردهای علمی، پژوهشی و فناوری احصاء و به منظور گرامیداشت این هفته و معرفی پیشرفت ها و موفقیت های دانشمندان و اندیشمندان کشورمان روی بیش از 700 سازه تبلیغاتی اکران شد.

وی ادامه داد: قرار دادن این ظرفیت ها و دستاوردها در معرض دید شهروندان، می تواند روحیه خودباوری و غرور ملی هموطنانمان را تقویت کند.

به گفته مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، دستاوردهایی در حوزه هوش مصنوعی، پزشکی، فناوری اطلاعات، فناوری نظامی و .. مانند جراحی رباتیک سینا، ربات دستیار پزشک، ربات بازو، جراح هوشمند، بازرسی هوشمند، واکسن برکت، بند ناف رویان، پت حیوانات، واکسن آنفلوآنزا، ونتیلاتور، هواپیمای دونفره، همو دیالیز، میکروسکوپ، نای مصنوعی، رگ مصنوعی، میکروسیتی، جنگنده کوثر، بالگرد هما، ناو جماران، پنجه کربنی، بالگرد صبا، لیزر صنعتی، پرنده عمود پرواز، تبلت نابینایان، مترو، کیت کرونا، شتابدهنده پزشکی، سورنا، پروتز عصبی و .. از مواردی بودند که در این هفته روی سازه های تبلیغات محیطی اکران شده است.

ارسال نظرات
جابجایی مسافران با سرعت بالا؛ چین هواپیمای فضایی می سازد
حذف پیام‌ها در واتساپ چگونه انجام می‌شود چگونه چت‌های حذف شده WhatsApp را بازیابی کنیم؟
وبگردی