کد خبر: ۱۹۸۳۷
|
۱۳ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۱
شرکت علی بابا در شرایطی که غول های فناوری چین با آشفتگی روبرو هستند؛ دچار کاهش درآمد شده است.

به گزارش «نبض فناوری»،  گروه تجارت الکترونیک چینی علی بابا روز سه شنبه اعلام کرد که در عین اینکه سود کمتری دارد؛ اما رشد درآمد ثابت را حفظ می کند و این نشان می دهد که سرکوب دولت بر غول های فناوری این کشور تأثیر کمی بر فعالیت اصلی آن دارد.

علی بابا گفت که درآمد خالص آن در سه ماهه آوریل تا ژوئن به 45.1 میلیارد یوان (7 میلیارد دلار) رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل پنج درصد کاهش داشته است.

این شرکت مستقر در هانگژو اولین شرکت فناوری چین بود که دولت این کشور از رشد سریع و امنیت داده های آنها نگران شده است.

در آوریل، نهادهای نظارتی علی بابا را به دلیل رکورد 2.78 میلیارد دلار به دلیل اقدامات ضد رقابتی جریمه کردند و این شرکت را در سه ماهه ژانویه تا مارس به ضرر کمیاب عملیاتی کشاندند.

از آن زمان به بعد، دولت اقدامات دیگری را علیه بازیکنان اصلی دیجیتال چینی انجام داده و قیمت سهام آنها را با افت مواجه کرده است.

اما در مجموع، درآمد علی بابا ثابت ماند زیرا اقتصاد چین به خوبی از همه گیری جهانی عبور کرده، به طوری که مدیران شرکت می گویند حتی به خرید آنلاین نیز کمک کرده است.

 

به گفته این شرکت درآمد علی بابا، که اکثریت قریب به اتفاق آن از طریق پلتفرم های اصلی تجارت الکترونیکی تأمین می شود، 34 درصد افزایش یافته و به 31.9 میلیارد دلار رسیده است.

با این حال این نسبت به نظرسنجی بلومبرگ از تحلیلگران که 49 درصد رشد را پیش بینی کرده بودند کمتر بوده است.

علی بابا پایین بودن درآمد خالص را ناشی از سرمایه گذاری های استراتژیک عنوان کرد. در بیانیه ای که همراه با اعلام درآمد است، هیچ اشاره ای به محدودیت فناوری نشده است. دانیل ژانگ رئیس و مدیرعامل این شرکت، گفت: ما به رشد اقتصاد چین و ایجاد ارزش دراز مدت علی بابا اعتقاد داریم.

جریمه های سنگین

پس از سالها مهار نسبتاً آزاد برای کمک به دیجیتالی شدن اقتصاد چین، تنظیم کننده ها اکنون به دنبال این هستند که پلتفرم های دیجیتالی غالب را مهار کنند.

این حرکات بازتاب جهانی در برابر نفوذ فزاینده تکنولوژی های بزرگ است که فیسبوک ، گوگل و دیگران را نیز در داخل و خارج از کشور تحت بررسی قرار داده است.

دولت اعلام کرد که 2.78 میلیارد دلار جریمه به علی بابا اعمال کرده است زیرا تاجرانی که مایلند اجناس خود را در بازارهای آنلاین خود بفروشند را از فروش همزمان آنها در سایت های تجارت الکترونیک رقیب منع می کند و گفت که این شرکت از موقعیت غالب خود در این کشور سوء استفاده کرده است.

بلومبرگ پیشتر گزارش داده بود که جریمه علی بابا یک رکورد و تقریباً سه برابر تقریبا یک میلیارد دلاری بود که چین در سال 2015 علیه کوالکام وضع کرد.

سرکوب دولت بر سهام علی بابا و دیگر بازیگران اصلی فناوری چینی تاثیر گذاشته است و ترس از آن وجود دارد که آنها نیز با جریمه و محدودیت های بیشتری روبرو شوند.

ارسال نظرات
زارع پور در مراسم خاطره های دفاع مقدس: باید حافظ استقلال کشور در فضای مجازی باشیم
با راه‌اندازی پنج هاب منطقه‌ای پستی ارسال مرسولات به تهران کاهش یافت
نیازمندیها