کد خبر: ۲۵۸۶۸
|
۰۵ اسفند ۱۴۰۰ | ۰۹:۰۰

کدام ارز دیجیتال معرف اینترنت بلاکچین‌های اتریوم است؟ |پیش‌بینی آینده این ارز

ارز دیجیتال پالیگان، اولین پلتفرم خوش ساخت با رابط کاربری آسان است که به منظور توسعه وبرطرف کردن مشکلات مقیاس پذیری اتریوم ساخته شده است.

به گزارش خبرنگار «نبض فناوری» ارز‌های دیجیتال یکی از فناوری‌های نوین در جوامع امروزی است که اکثر سرمایه‌گذاران به این عرصه وارد شدند و کسب درآمد می‌کنند. می‌توان گفت بازار ارز‌های دیجیتال روز به روز و بدون وقفه در حال رشد و همه گیری در سراسر جهان است. در ایران نیز تعداد معامله گران ارز‌های دیجیتال در حال افزایش است و به همین علت نیاز به کسب اطلاعات در مورد ارز‌های کمتر شناخته شده پیش می‌آید؛ بنابراین اگر جزو فعالان بازار ارز‌های دیجیتال باشید، بدون شک طی یک سال گذشته میزان رشد ارز دیجیتال پالیگان توجه شما را به سمت خود جلب کرده است. در واقع ارز دیجیتال پالیگان، توکن یکی از پیشرفته‌ترین شبکه‌های بلاک‌چین است که قصد دارد تحولی در دنیای رمزارز‌ها ایجاد کند. شبکه بلاک‌چین پالیگان باهدف تسهیل ارتباط بین شبکه‌های بلاک‌چین اتریوم ایجاد شده که می‌تواند بستر کاری و ارتباطی را برای این شبکه‌ها تسهیل کند. همین مورد سبب شده تا عنوان اینترنت بلاک‌چین‌های اتریوم را به آن اعطا کند.

ارز دیجیتال پالیگان که به عنوان “اینترنت بلاک چین‌های اتریوم” معرفی می‌شود، گزینه‌ای کاربردی برای چند پروژه استثنایی جدید در حال ظهور است؛ این محبوبیت به دلیل توان زیاد و هزینه‌های پایین گس که توسط مشتریان و توسعه دهندگان در پلتفرمش تجربه شده، به وجود آمده است. Polygon که در ابتدا با عنوان MATIC شروع به فعالیت کرد، یک راه حل مقیاس پذیری عمیقاً موثر برای شبکه اتریوم که دارای نسخه‌ای اقتباسی از زنجیره‌های alt مبتنی بر پلاسما و PoS بود.

ارز دیجیتال پالیگان با مبحث‌های داغ و به روز در حوزه رمز ارز‌ها مانند دیفای، DApps، DAO و NFT سرکار داشته و با افزایش میزان ارزش توکن پالی گان در میان ۱۵ ارز دیجیتال مطرح جهان قرار گرفته و توجه سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب کرده است.

ارز دیجیتال پالیگان، اولین پلتفرم خوش ساخت با رابط کاربری آسان است که به منظور توسعه وبرطرف کردن مشکلات مقیاس پذیری اتریوم ساخته شده است. همچنین مولفه اصلی آن با نام SDK به دلیل داشتن چهارچوبی منعطف و ماژولار از ساخت انواع مختلف برنامه‌ها پشتیبانی می‌کند. اگر بخواهیم پالیگان را در یک جمله توصیف کنیم، باید بگوییم پالیگان پروتکلی برای ساخت یک شبکه به‌هم‌پیوسته از بلاک چین‌هاست که به‌عنوان یک راهکار لایه دوم، روی بلاک چین اتریوم فعالیت می‌کند و هدف آن حل مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم است.

تا به حال شبکه‌ها و پروتکل‌های مختلفی برای حل این مشکل ایجاد شده‌اند؛ برخی از آن‌ها مانند کاردانو و پولکادات، بلاک چین‌های مستقلی هستند که با پشتیبانی از قرارداد‌های هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، سعی دارند به‌نوعی به رقیب اتریوم تبدیل شوند و برخی دیگر مانند پالیگان، راهکار‌های لایه دومی هستند که از خودِ اتریوم برای حل این مشکل کمک می‌گیرند.

ارز دیجیتال پالی گان با استفاده از قابلیت جدید سایدچین، راه حلی را برای ساخت یک شبکه بلاکچین اختصاصی ارائه کرده است. سایدچین علاوه بر تمامی ویژگی‌های بلاک چین مستقل نظیر انعطاف پذیری، حاکمیت، مقیاس پذیری و…، ویژگی‌های کارآمد دیگر اتریوم مانند امنیت و همکاری بین زنجیره‌ای را نیز در برمی‌گیرد. این شبکه بلاک چینی مستقل (Sidechain)، نیمه مستقل و موازی با زنجیره اصلی است که به منظور بهبود سرعت یا سایر قابلیت‌های بلاک چین به وجود می‌آید.

شبکه پالیگان در اکتبر سال ۲۰۱۷ متولد شد. البته در آن زمان، این شبکه پالیگان نام نداشت و نام آن متیک (MATIC) بود. پروژه متیک را سه بنیان‌گذار هندی به نام‌های جاینتی کانانی (Jaynti Kanani)، سندیپ نیلوال (Sandeep Nailwal) و آنوراگ آرجون (Anurag Arjun) ایجاد کردند و هدف آن‌ها از همان ابتدا، رفع مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم بود.

معماری Polygon در بهترین حالت خود می‌تواند به عنوان یک سیستم چهار لایه متشکل از لایه اتریوم، لایه امنیتی، لایه شبکه‌های Polygon و لایه اجرا تعریف شود. پالیگان (Polygon) برای تسهیل آینده‌ای ساخته شده است که دیگر بلاکچین‌های مختلف مثل سوله‌های بسته و فضای اختصاصی کار نمی‌کنند، بلکه به عنوان شبکه‌هایی هستند که در یک فضای گسترده‌تر به هم پیوسته قرار می‌گیرند و می‌توانند با هم تعامل داشته باشند.

هدف بلندمدت ارز دیجیتال پالیگان فراهم آوردن جهانی باز و بدون مرز است که در آن کاربران می‌توانند بدون نیاز به گشتن در واسطه‌ها، با محصولات و خدمات غیرمتمرکز ارتباط برقرار کنند. هدف Polygon ایجاد یک هاب است که بلاکچین‌های مختلف می‌توانند به راحتی به آن متصل شوند، در حالی که به طور همزمان بر برخی از محدودیت‌های خود _مانند هزینه‌های بالا، مقیاس پذیری ضعیف و امنیت محدود_ غلبه می‌کنند.
رقابت بر سر اولین راه‌حل ایجاد قابلیت همکاری هنوز بسیار زیاد است. راه‌حل‌های اثبات سهام پلی گان و راه‌حل‌های مقیاس پذیری پلاسما وجود دارند. اما توسعه‌دهندگان هنوز نمی‌توانند زنجیره‌های امنیتی مستقل یا مشترک خود را روی ارز دیجیتال پالیگان راه‌اندازی کنند.

هنوز ویژگی‌های ZK-rollups و Optimistic rollups در شبکه پلی گان راه‌اندازی نشده است. در حال حاضر تنها راه حل مقیاس پذیری موجود در ارز دیجیتال پالیگان استفاده از شبکه پلاسما است.
رقبای Polygon نیز عجله دارند که طرح‌های خود را وارد بازار کنند. البته از مارس ۲۰۲۱، پولکادات (Polkadot) هنوز parachains عمومی خود را به طور کامل راه‌اندازی نکرده و کازماس (Cosmos) هم پروتکل ارتباطات بین بلاکچین خود را به طور کامل عملیاتی نکرده است.

با توجه به اینکه ارز دیجیتال پالی گان تازه در فوریه ۲۰۲۱ آگهی شد، هنوز نقشه راه آن و جزئیات پیشرفت پروژه دقیق مشخص نیست.‌

می‌توان گفت مقیاس پذیری، توان عملیاتی چشمگیر، امنیت بالا و… از ویژگی‌های منحصر به فرد ارز دیجیتال پالی گان در مقایسه با سایر رمز ارزهاست. پالی گان که خود را با عنوان راه حل مقیاس پذیری لایه دو معرفی می‌کند، بر کاهش پیچیدگی مقیاس پذیری و تراکنشه‌ای فوری بلاک چین تمرکز کرده است؛ با این وجود می‌توان نتیجه گرفت که این شبکه در آینده نزدیک قصد ارتقای لایه اصلی بلاک چین فعلی خود را ندارد.
این شبکه از نسخه سفارشی چهارچوب پلاسما که بر روی نقاط بررسی الگوریتم گواه بر سهام زنجیره اصلی اتریوم ساخته شده، استفاده می‌کند.

یکی از موارد مهم و چشم گیر دیگر در امنیت و اداره کردن سیستم پالیگان توکن MATIC است و در حال حاضر با وجود اینکه شبکه پالیگان فقط از بلاک چین پایه‌ای اتریوم پشتیبانی می‌کند، اما براساس سازوکار‌های اجماع جامعه و پیشنهادها، قصد دارد تا پشتیبانی از سایر بلاک چین‌های پایه‌ای دیگر را در برنامه کاری خود قرار دهد. با استفاده از این قابلیت پالی گان می‌تواند به پلتفرمی تعامل پذیر برای بلاک چین غیرمتمرکز لایه دو تبدیل شود.

شبکه پالیگان در حقیقت یک زنجیره جانبی از اتریوم است. به همین جهت است که تماماً الگوریتم‌ها و لایه‌های امنیتی اتریوم را هم دارد. براین‌اساس می‌توان گفت که به‌اندازه اتریوم امنیت دارد. البته توسعه دهندگان تلاش کرده‌اند تا راهکار‌های بیشتری را برای افزایش امنیت ایجاد کند.

ارسال نظرات
سایت فولاد خوزستان، اصفهان و هرمزگان از دسترس خارج شد حمله سایبری به صنایع فولادی تایید شد
نوسانات جزئی بازار رمزارزها ادامه دارد؛ بیت کوین همچنان در کانال ۲۱ هزار دلاری
وبگردی